Временно отстраненият южнокорейски президент Юн Сук-йол присъства днес на заседание в Конституционния съд по случая с импийчмънт, където той има шанса да изложи своите защитни аргументи или да отговори на въпроси относно опита за въвеждане на военно положение, съобщава Ройтерс.
По време на началото на изслушването Юн сподели, че е работил в държавния сектор с „силно ангажиране към свободната демокрация“, след като е бил поканен да се изкаже от председателя на съда Мун Хьон-бае.
Облечен в тъмен син костюм и бордова вратовръзка, Юн, който преди това е бил прокурор, обеща да отговори на всички запитвания на съда.
Със задържането си от миналата седмица, Юн е във задържане по повод отделно наказателно разследване относно опитите му да наложи военно положение в началото на декември, което шокира страната и беше отменено след решение на парламента в рамките на няколко часа.
Преди началото на изслушването, адвокатският му екип оповести, че Юн е готов да представи подробности за обявяването на военно положение на 3 декември, като планира да поиска списък със свидетели, които желае да бъдат разпитани.
Конституционният съд започна разглеждането на делото на 27 декември, за да оцени гласуването за импийчмънт, при което Юн е обвинен в нарушаване на конституционните задължения. Съдиите трябва да решат дали да потвърдят решението на парламента или да възстановят Юн на поста му.
Речник на съда посочи, че Юн може да бъде разпитван от съдиите по време на proceedings.
Решението на отстранения президент да участва в изслушването за импийчмънт е в контекста на его агресивна реакция срещу наказателната процедура срещу него, където той многократно е отказвал да се яви на призовките на разследващите органи. Правният екип на Юн отхвърля обвиненията, че е водил бунт – престъпление, подлежащо на доживотен затвор или смъртна присъда в Южна Корея, отбелязва Ройтерс.
След началото на усните изслушвания по казуса за импийчмънт, адвокатите на Юн посочиха, че отстраняването му е политическа атака от опозиционните партии, които злоупотребяват с парламентарното си предимство, а не е свързано с защитата на конституционния ред.
Основната опозиционна партия, заедно с по-малки политически формации, както и 12 души от партията на Юн – „Партия на народната власт“, гласуваха с две трети от мнозинството за импийчмънта на Юн на 14 декември.
Безопасността пред Конституционния съд в Сеул беше засилена, след като през последните дни множество разстроени поддръжници на Юн нахлуха в Западния окръжен съд, който в неделя издаде заповед за удължаване на пенсионирането му.
Десетки полицейски автобуси бяха поставени около съда, за да ограничат достъпа преди изслушването. Юн беше транспортирован до съда от Центъра за задържане в Сеул, където е под стража.