Бахмут, Украйна
Снимка: БТА

Обобщаваме по-важните събития, свързани с войната в Украйна през последното денонощие. Ожесточените боеве за контрола на източния украински град Бахмут продължават, предаде Ройтерс.

В сутрешната си сводка за положението на бойното поле украинският генерален щаб посочва, че защитниците на Бахмут, Лиман, Ивановске, Богдановка и Григоровка – все населени места в Донецка област – са отблъснали 69 руски атаки за последното денонощие, регистрирани са 6 ракетни и 13 авиационни нападения.

„Бахмут остава епицентърът на военните действия“, се казва в съобщението, цитирано от БТА.

Допълва се, че на юг, в Херсонска и Запорожка област, руските войски се намират в отбрана.

„Вагнер“ понася тежки загуби

Руската частна военна компания „Вагнер“, която е острието на щурма на Бахмут и понесе тежки загуби, възнамерява до средата на май да се подсили с още около 30 000 бойци, съобщи основателят ѝ Евгений Пригожин.

През януари САЩ излязоха с оценка, че „Вагнер“ разполага с около 50 000 души в Украйна, включително 40 000 затворници, рекрутирани от Пригожин в руските затвори с обещанието да бъдат помилвани, ако оцелеят шест месеца.

Според украинските власти около 30 000 от бойците на „Вагнер“ са дезертирали или са били убити или ранени, данни, които не могат да бъдат проверени чрез независим източник.

Преди пристигането на Си в Москва Украйна настоя за изтегляне на руските войски

Украйна настоява за изтегляне на руските сили от територията ѝ, заяви високопоставен украински служител малко преди пристигането в Москва на китайския президент Си Цзинпин, чиято страна не споменава това условие в мирния си план, съобщи Франс прес.

Китай се опитва да се представи като възможен посредник в конфликта в Украйна. В края на февруари Пекин публикува документ от 12 точки, в който призовава Москва и Киев да „прекратят военните действия“ и да проведат мирни преговори.

„Формула за успешното изпълнение на китайския „Мирен план“. Първата и най-важна клауза е капитулацията или изтеглянето на руските окупационни сили от украинска територия“, с цел „възстановяване на суверенитета“ и „териториалната цялост“ на Украйна, заяви в Туитър секретарят на Националния съвет по сигурност и отбрана Олексий Данилов.

Но, противно на исканията на Украйна и Запада, в него не се споменава изтегляне на руските войски от украинска територия, като вместо това се предлага прекратяване на „едностранните“ санкции срещу Русия.

Поради това Киев наблюдава днешното посещение на Си Цзинпин с известно безпокойство. Украинските власти се безпокоят също, че Пекин, който е стратегически съюзник на Москва, в крайна сметка може да реши да доставя оръжие на Русия, като по този начин повлияе на изхода от войната.

Всичко за войната в Украйна – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук