бюджет

Вече се вижда светлият хоризонт пред България. Не е много ясен, но е пред нас. Страната доскоро беше затънала дълбоко в политическа криза и трудно някай можеше да даде рецепта как да се излезе от омагьосания кръг, в който бе попаднала властта (б.р. служебните правителства). Рискът тогава бе налице. Риск, който щеше да удари по държавните финанси. Последиците са ясни и на децата в родната ни България – нужда от повече пари и по-голям дълг. Това пък би ни пратило в бездната и би подпечатало края на амбициите ни за приемане на еврото в близко бъдеще.

И тук като принц на бял кон се яви Асен Василев. Представеният от него проектобюджет до голяма степен прати в коша най-тъмния сценарий.

От утре ДДС за топлоенергията и за природния газ ще се вдигне от сегашните 9% на 20%. За останалите стоки и услуги като ресторанти, фитнеси, хляб, брашно по-ниските ставки на ДДС ще останат да действат до края на годината.

Екипът на Василев предлага свиване на някои разходи, но и залага на милиарди нови приходи, които може и да не се реализират.

Компаниите ще са задължени да декларират касовите си наличности всеки месец при подаване на справките декларации по ДДС,

ресторантьорите ще са длъжни да плащат

заплатите на персонала си само по банков път, а клиентите им ще могат да откажат да платят сметката си, ако заведението не издаде касов бон. Това са част от предложенията за промени в данъчните закони, които са разписани в преходните разпоредби на законопроекта за бюджет 2023.

Наистина просто, но защо досега това не е направено?! Тези отговори касаят миналото и дано останат там, без да поставят траен отпечатък.

На 1 юли изтича законовата разпоредба за природния газ и той отново ще се облага с 20%, защото имаме нормализиране на цената.

Оттук ще дойдат свежи приходи в хазната.

Министърът обясни, че в първата седмица на юли финансовото министерство ще внесе бюджета, а до 31 юли той

трябва да бъде гласуван от Народно събрание.

Така от 1 август ще може да влезе в сила и Бюджет 2023 ще действа само пет месеца.

Финансовият министър разкри как смята да свие дефицита в хазната до 3% при варианта на служебния кабинет от 6,4%.

Приходната част ще бъде завишена с 3,526 млрд. лв. От тях 780 млн. лв. са допълнителни приходи от дивидентите на държавните дружества. Финансовият министър ще предложи тези дружества да внесат в бюджета цялата си печалба от 2022 г., а не 50% от нея.

Повишената събираемост на данъците ще бъде основно от ДДС при внос, защото там има

най-големи резерви и постъпленията

от другите видове данъци нарастват с около 15% спрямо миналата година, докато тези от ДДС са под 6% въпреки инфлацията и нелошия икономически растеж.

Едно е ясно – без структурни реформи, ефективно събиране на приходите и разпределение на разходите не може да има качествено фискално управление и съответно максимално добро икономическо развитие.

И още нещо. Асен Василев го каза за пореден път – „Пари има за всички, ако не се краде“. Тези думи първи ще усетят пенсионерите. Бюджет като слънце.

Предвидени са и парите за увеличение на заплатите на педагогическите специалисти за достигане на не по-малко от 125% от средната работна заплата, както и за

10% увеличение на разходите за персонал

за държавните структури, които не са получили такова увеличение през миналата година. Парите, които се получават за втора година майчинство, пък се увеличават до 780 лв. със задна дата. От 1 януари тази година. Минималната работна заплата остава 780 лв. през тази година, но ще бъде увеличена по формулата за 50% от средната за страната от догодина.

Сега остава само едно – Бюджет 2023

да бъде приет от парламента за месец и да влезе в сила от 1 август. Ако проевропейските партии наистина искат страната в еврозоната през 2025 г., би трябвало да покажат това, като не гласуват нови разходи и не поставят под риск дефицита.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук