Пари в държавата има, но има и проблем при усвояването им. Такава теза изрази в предаването „Стълбището“ на „Дарик радио“ финансовият министър Асен Василев.
Той коментира последните искания за отпускане на допълнителни средства в областта на културата.
„Проблемът с културата не е със средствата за култура. Проблемът е с това как се разпределят и дали стигат до хората, които реално вършат дейност, или стигат до едни кухи структури с едни назначени субсидирани бройки и квадратни метри. Това е истинският проблем“, обясни Василев.
Той даде пример за отпусканите през годините средства за култура. През 2023 година средствата за култура са били близо 430 млн., от които обратно в бюджета са върнати 70 млн. лв. неусвоени средства.
„Затова през 2023-а пак им дадохме 387 млн., та другите 70, ако могат да си ги усвоят. За догодина им бяхме предвидили около 430 млн., нали с тия 68 станаха малко над 500 млн.“, каза Василев.
„Тук проблемът не е колко пари заделяш за системата, а дали тази система е готова да работи и тези пари да се използват за реални дейности,“ каза още финансовият министър.
Той зададе въпроса дали, ако заплатите на актьорите станат 10 хил. лв. културата ще бъде с по-високо качество.
Според него правилният подход в областта е преминаването на срочни договори, „както е навсякъде по света“.
„Договорите са за сезон – наемат се музикантите и актьорите за сезона, накрая се прави оценка на състава – кой е играл, кой не, как са се справили, какви пиеси ще се поставят следващия сезон. Ето ви една конкретна реформа“, заяви Василев, цитиран от „Сега“.
Той даде пример с Природонаучния музей в Пловдив, който срещу държавна инвестиция от 17 хил. лв. прави оборот от билети от над 600 хил. лв.
„Идва с реална програма какво иска да направи, колко средства ще инвестира, как ще ангажира вниманието на децата – и има опашки пред този музей. Правим такава програма и който музей си направи така програмата – ето ви средства! И тогава наистина може би 1.3 млрд. ще са необходими, защото за да направиш един музей, това си е сериозна инвестиция“, обясни министърът.
Той даде пример и с археологията.
„Къде ни е археологическата програма за разкопки? Ето сега в бюджета вкарахме – за под 5 млн. лв. имаме археологическа програма – 100 000 тук, 100 0000 – там, на 4-5 места по 200-300 хиляди… Ако искаме да им дадем 50 млн. лв., няма подготвени терени, екипи“, каза финансовият министър.
Още новини от деня – четете тук