Теменужка Петкова
на снимката: Министърът на енергетиката Теменужка Петкова

Със 172 гласа „за“, 14 – „против“ и 2 „въздържал се“ депутатите дадоха зелена светлина на възраждането на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене“. На спорната идея се възпротивиха само народните представители от ДПС.

По този начин парламентът препотвърди решението на Комисията по енергетика и даде мандат на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да търси стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене“.

Припомняме, че за изграждането на централата инвеститорски интерес проявиха една китайска компания, руската „Росатом“ и френската „Фраматом“. Китайската компания обаче категорично отказва да инвестира в проекта без да получи в замяна държавна гаранция. Това е в противоречие с намерението на българското правителство „Белене“ да се строи без държавна гаранция.

Оказа се, че и френската компания „Фраматом“ няма да участва в голямото търсене на Петкова. Нейни представители заявили, че французите имат интерес да бъдат доставчик, а не акционер или инвеститор в проекта.

Така на масата засега остава единствено офертата на „Росатом“ и по всяка вероятност тя ще се превърне в бъдещ инвеститор в изграждането на „Белене“. Неин представител вече заяви, че компанията е готова за преговори.

Въпреки че депутатите дадоха мандат на Петкова да търси инвеститор, те отхвърлиха предложението на БСП мораториумът върху изграждането на централата да бъде премахнат. По този начин строежът й все още е незаконен.

След като парламентът взе своето решение Петкова заяви пред журналисти, че АЕЦ „Белене“ може да е готова до 7-8 години. Петкова излезе с думите, че мораториум върху АЕЦ „Белене“ няма и никога не е имало. Това обаче не е вярно – през 2012 г. именно ГЕРБ внасят предложение за налагане на мораториум върху строителството на АЕЦ „Белене“, който действа и до днес.

 „Мораториум върху проекта „Белене“ няма и никога не е имало. Това, което народното събрание прие днес, е със свое решение да се възобновят действията, свързани с възможността за реализация на проекта АЕЦ „Белене“ в условията на пазарна реализация и чрез отделяне на пасивите и активите в отделна компания. Това решение, което е взело Народното събрание през 2012 година, е решение, подкрепящо действията на правителството тогава. С решението, което се взима днес, това е новата воля на българския парламент. Искам това да стане ясно – никога не е имало мораториум над този проект“, категорична бе Петкова.

Рестартирането на АЕЦ „Белене“ получи сериозна подкрепа по време на дебата в планарна зала.

От БСП настояваха мораториумът да бъде премахнат, а от ГРЕБ – да се търси сериозне инвеститор.

„Следващите 20 години ще се случи сериозна крачка – извеждането от производство на двигателите с вътрешно горене. Това ще се случи и в много държави вече се говори за него. Елементарни разчети показват, че за 500 000 автомобила със среден годишен пробег, за да се движат въобще, е необходим един 1000-мегаватов блок. Помислете си какво ще стане, когато минем на електромобили“, аргументира необходимостта от реализирането на проекта Иван Генов от БСП.

В хода на дебатите председателят на Комисията по правни въпроси Данаил Кирилов изведе на преден план нуждата от проверка на пазарния интерес към реализирането на АЕЦ „Белене“.

„Вариантът, който сме предложили, е добър подход“, смята Кирилов.

„Да не се отмени решението на парламента от март месец 2012 година е лицемерие“, подчерта Жельо Бойчев от БСП, който смята, че с предложението си ГЕРБ „връзва ръцете“ на енергийния министър в преговорния процес.

Колегата му Красимир Янков призова изпълнителната власт да започне работа по реализацията на проекта, което е икономическо изгодни за страната ни.

От „Обединени патриоти“ също подкрепиха развитието на ядрената енергетика чрез реализирането на АЕЦ „Белене“ на пазарен принцип, но призоваха за гаранции, че потребителите няма да плащат по-скъп ток.

„Задачата ни днес е да покажем, че мислим за бъдещето и сме единни в това отношение. Даваме сигурност на бъдещите инвеститори, че Народното събрание подкрепя изграждането на проекта. От това по-голяма гаранция едва ли може да се даде“, категоричен бе Искрен Веселинов.

Предложението на ГЕРБ получи подкрепа и от ПГ на „Воля“. Лидерът на партията Веселин Марешки определи проекта за АЕЦ „Белене“ като „надграждащ и полезен за българския народ“.

„Премиерът го няма. За мен този дебат е подвеждане на Народното събрание. Няма политическа воля“, каза от парламентарната трибуна Рамадан Аталай от ДПС.

Според него в хода на дебата не е било изяснено и каква е необходимостта на страната ни от нови мощности.

„Ситуацията е много тежка, защото нямате баланс в енергетика“, обърна се той към управляващите.

Въпреки, че проектът получава подкрепа от народните представители, срещу него продължават да се провеждат протести. На поредния митинг тази сутрин дори стана ясни, че ВАС е образувал дело срещу решението на МС от 16 май, което е в противоречие с все още действащия мораториум върху изграждането на централата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук