Парламентът изслушва по искане на парламентарната група на „БСП за България“ служебния министър на финансите Росица Велкова. Пред депутатите тя ще представи изпълнението на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. по основните пера на бюджетните приходи и разходи.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обоснова искането с необходимостта от приемане на бюджета за следващата година. „Колкото и време да работи парламентът, в зависимост от преговорите за съставяне на правителство, какъвто и да е изходът от тези преговори, когато и да приключат, трябва да приемем бюджет за 2023 г.“, каза тя.

„От това, което анонсира служебният кабинет и служебният министър на финансите, сме притеснени от един от вариантите за бюджет, при който се орязват социални плащания“, коментира тя. Нинова изтъкна, че в парламента е мястото, където да се приеме бюджетът.

По предложение на ГЕРБ-СДС в дневния ред е включено и изслушване на служебния министър Росица Велкова относно състоянието на финансирането на дефицита.

„Бихме внесли така нареченият удължителен закон, какъвто имаше и миналата година, който запазва действието на всички политики и помощи за домакинствата, за бизнеса, размера на пенсиите, докато бъде избрано редовно правителство“, съобщи Велкова.

Тя посочи, че редовно правителство би могло да модифицира този базов вариант спрямо управленската програма. „Ако сме в хипотезата да няма избрано редовно правителство, спокойно с този удължителен закон едно служебно правителство може да изпълнява бюджета, както беше направено и в началото на тази година от редовното правителство“, коментира тя.

„Вариантът с 3% дефицит наистина предвижда затягане на фискалната дисциплина, много разходи следва да се намалят и такъв бюджет не бихме внесли“, заяви служебният финансов министър на въпрос на „БСП за България“ кои разходи ще бъдат орязани и за сметка на кои социални групи. Тя отбеляза, че срокът за внасяне на проектобюджета е 31 октомври т.г.

Служебният финансов министър съобщи, че след емитирания към този момент дълг, фискалният резерв към 30 септември т. г. е 12,1 млрд. лева и е реализиран излишък от един милиард. В резултат на икономии до края на годината очакваме дефицит от 5,8 млрд. лева, посочи тя. Велкова отбеляза, че очакват да получат 900 млн. лева по инструмента SURE, но в същото време трябва да направят 900 млн. лева директни плащания на земеделските производители в края на годината. На база на всички тези ангажименти, ако не емитираме до края на годината повече дълг, фискалният резерв към 31 декември т.г. би бил около 5,6 млрд., което е крайно недостатъчно, защото минималният му размер е 4,5 млрд., а в началото на януари трябва да поемем плащанията за пенсии, когато все още нямаме достатъчно данъчни постъпления, каза още Росица Велкова в отговор на въпрос на „Възраждане“.

Министерството на финансите очаква Брутният вътрешен продукт (БВП) за 2023 година да е 173,826 млрд. лева – ръст от 1,6 на сто, безработицата да е 4,6 процента, инфлацията – 6,4 на сто и дефицит на КФП от 6,6 на сто от БВП в базовия вариант на проектобюджета.

Още вътрешнополитически новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук