Националното събрание на Франция одобри законопроекта с предложенията на президента Еманюел Макрон за излизане от кризата, предизвикана от протестите на „жълтите жилетки“.
За са гласували 153 депутати, 9 – против, 58 – са се въздържали. Проектът трябва да бъде представен днес за обсъждане в Сената.
На 10 декември френският президент Еманюел Макрон обяви редица икономически мерки, които имат за цел да удовлетворят исканията на движението на „жълтите жилетки“. Стопанинът на Елисейския дворец обеща, че от 2019 г. минималната заплата в страната ще бъде повишена със 100 евро, а също така, че извънредните часове труд няма да се облагат с данък. Освен това всички работещи французи ще получат в края на годината бонус, който също няма да се облага с данък, а за тези, които получават по-малко от 2000 евро месечно, ще бъде отменено повишаването на пенсионния данък, въведен през тази година.
Обявените от президента на Франция Еманюел Макрон икономически мерки ще струват между 8 и 10 милиарда евро. Това заяви държавният секретар Оливие Дюсо, който отговаря за бюджетната политика. Той направи това изказване малко след изявлението на президента.
От 17 ноември във Франция се провеждат протести на движението на „жълтите жилетки“, които се обявяват срещу поскъпването на бензина, увеличаването на данъците и поскъпването на живота. Протестите са придружени от сблъсъци с полицията и безредици. Въпреки направените отстъпки от страна на френското правителство протестите не утихват.