Парламентът отхвърли ветото на президента на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
Всички парламентарни групи, без „БСП за България“ повторно приеха Антикорупционния закон.
Припомняме, че президентът Румен Радев наложи вето на закона в цялост, с аргумента, че законът не създава достатъчно гаранции за подателите на сигнали за корупция и конфликт на интереси.
Държавният глава смята, че законът не само не предоставя адекватна нормативна основа за справяне с корупцията, но и дори ще затруднява борбата с нея.
ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС и партия „Воля“ подкрепиха правителствения закон за борба с корупцията. Социалистите обаче изразиха убеденост, че Антикорупционният закон няма да проработи. Те атакуваха състава на Комисията за борба с корупцията да се избира от Народното събрание.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова попита:
„Защо не използваме Председателството като шанс да опровергаем всички уж Соросоидни твърдения, че България е най-корумпираната и бедна страна. Корупцията продължава да е проблем номер едно и управляващите продължават не да се борят с нея, а да я прикриват”.
От своя страна председателят на групата на „Обединени патриоти“ в парламента Волен Сидеров определи като грешка на президента да се атакува закона в неговата цялост.
„Защото ако беше дошъл да се допита до нашата група, щяхме да му кажем точно кои текстове в закона да атакува така, че да ги поправим, защото наистина този закон има нужда от доиздялкване на някои текстове. Сега излиза, че той самият е против това да се приеме закон за борба с корупцията”, каза Сидеров от парламентарната трибуна.
Лидерът на партия „Воля“ Веселин Марешки изрази надежда, че най-накрая ще има справедливост:
„И този, който понесе отговорност, да бъде за назидание на следващите, които ще искат да бъркат в кацата с меда”, заяви Марешки.
Най-голямата партия в парламента ГЕРБ оспори оценките на БСП, че антикорупционният закон няма да проработи и призоваха да се даде шанс на закона.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви:
„Президентът и БСП – вие просто играете в един отбор, но ние играем в отбора на България и ние ще работим винаги водени само от националния интерес и ефективната борба срещу организираната престъпност и корупцията”.
А председателят на правната комисия Данаил Кирилов каза:
„Аз започнах все повече да се убеждавам, че може би този закон действително ще бъде един мощен инструмент за решаване на този сериозен обществен, социален, правен, политически проблем. Аз не вярвам на вашите клетви и заплахи, че законът няма да проработи и ще се радвам да можем след година да направим оценка по прилагането на този закон”.
„Движението за права и свободи” също не се съгласи с левицата.
В програмата на депутатите днес е и първо четене на промените в Закона за собствеността, внесени от Министерски съвет, чиято основната цел е удължаване с още пет години на срока за спиране на придобиваната давност спрямо държавата и общините, с оглед максимална защита на държавния и обществен интерес.