изтребители

Парламентарна анкетна комисия ще разследва процедурите по избора на „Грипен” за нов военен самолет. Управляващите имат имат най-много представители в  19-членния й състав – ГЕРБ с 8 и патриотите с 2. На практика решенията на временната комисия могат да бъдат взимани само с гласовете от парламентарното мнозинство, 9 са квотно местата за левицата, ДПС и „Воля”. Единствено ГЕРБ ще са единствените представители в ръководството на комисията с председател и зам.-председател.

Така на практика решенията на временната комисия могат да бъдат взимани само с гласовете на парламентарното мнозинство.

Задачата на комисията е да разследва прозрачността на процесите, довели до решението България да купува нов тип боен самолет – Грипен. До акта се стигна след произнасяне на служебното правителство след консултации с президента Румен Радев за избор на шведския модел самолети на компанията „СААБ”. Персонално името на държавния глава обаче, не е споменато в официалните мотиви.

В парламента бе съобщено, че „дейността на временната комисия няма да спира процеса на придобиване на нов тип боен самолет от Министерски съвет, а ще цели постигне по-голяма яснота и прозрачност в обществото относно един от най-големите инвестиционни разходи за превъоръжаване на армията”, уверяват от ГЕРБ.

Управляващите иска да бъдат проверени всички факти и документи около решенията за оценка на офертите за нов изтребител за българската армия, съответно за класирането на офертата на шведската компания „СААБ“ на първо място и отпадането на офертата на Португалия за покупка на стари американски изтребители F-16.

Цветан Цветанов огласи съмнения на партията, че може да е имало натиск върху служебния кабинет „Герджиков“ от страна на президента Румен Радев или екипа му за становището офертата за шведските изтребители „Грипен“ да бъде класирана първа.

 „Имаме вече достатъчно съмнения, от изводите, които сме направили от открити източници, че президентът Румен Радев е защитил решението за купуване на шведски изтребители. Искаме да проверим с парламентарните механизми как се стигна до този извод, до това решение и дали действително има постъпила информация, която не е отработена и е дисквалифицирала един от участниците служебно“, обясни  Цветанов искането за образуване на комисия и защо се налага разследващата парламентарна комисия.

Само преди седмица Министерството на отбраната и лично министърът на отбраната Красимир Каракачанов, обявиха в доклад за правителството, че както се е произнесъл и служебният екип на Огнян Герджиков, трябва да бъдат купени именно „Грипен”, защото това е най-добрата цена и разсрочена схема – изрично изискване на обществената поръчка за самолетите.

През април 2014 година ген. Румен Радев е в състава на работна група от военното министерство за избор на нов самолет, която посещава военната база Кечкемет в Унгария. Целта е българската военна делегация да се запознае с изтребителите „Грипен“, които са на въоръжение в унгарската армия.

Два месец по-късно, през юни 2014 г. в интервю за сп. „Клуб Криле“, като главнокомадващ Военновъздушните сили на Българската армия ген. Румен Радев открито защитава предимствата на шведския изтребител „Грипен“.
В интервюто ген. Радев обръща специално внимание, на модела „Грипен“. Казва:

 

„Ще бъда много кратък – напълно отговарят на нашите изисквания. Дори в много отношения превъзхождат нашите изисквания. Съвременните въздушни операции са информационни по своя характер. Решаващият фактор за ефективност при тях е наличието на навременна, пълна и достоверна информация за обстановката във въздуха. Става въпрос както за действията на противника, така и на твоите собствени сили. В това отношение мога да кажа, че в Gripen са интегрирани съвременни информационни системи. Gripen има собствена система за обмяна на тактическа информация, извън Link 16. Така че въпреки че самолетът е компактен, се характеризира с високи летателни качества, с много добра система за самозащита, с изключително добра информационна система и интегриране на всички съвременни средства за поразяване на въздушни и наземни цели. Интегрирани са и контейнери за разузнаване и за целеуказване, така че наистина предлага съвременни способности, които още дълги години ще са адекватни на заплахите“.

Позицията е на ген. Румен Радев, юни 2014 г., той е главнокомандващ на българските ВВС.

Сблъсъкът между Цветан Цветанов и Румен Радев започна в края на миналата седмица, когато председателя на парламентарната група на ГЕРБ поиска сформирането на анкетна комисия за шведските изтребители.

Тогава Цветанов недвусмислено намекна за „достатъчно съмнения“, че президентът в качеството си на главнокомандващ ВВС е „защитил решението за купуването на самолетите „Грипен” и това е станало в период, когато още нямаше окончателно решение на служебното правителство“.

Във вторник Радев коментира обвиненията с думите: „Доживяхме Цветанов да обвинява държавата Швеция в корупция, защото нали знаете, че за корупцията трябват две страни, но да оставим настрани този европейски виц„.

Но парламентът сформира анкетната комисия с мнозинството на ГЕРБ и патриотите.

Експерти в България, включително бившият военен министър Бойко Ноев кометираха, че поръчката за „Грипен” е лобистка и защото тези самолети са свалени от производство. От Румъния, където е на държавно посещение Радев отговори, че „това не са кренвирши, за да бъдат спирани от производство. Самолети се поръчват и произвеждат”.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук