КСНС

За първи път в новата демократична история на България политиците от различни партии си позволиха да бойкотират Консултативния съвет по национална сигурност. По този начин, те не само унижиха президента Румен Радев, но и нанесоха удар върху работата на институциите в България. По различни, несъществени причини, политиците или отидоха по-късно, или си тръгнаха по-рано и по този начин възпрепятстваха и фактически провалиха КСНС.

На срещата с час закъснение пристигна премиерът Бойко Борисов. Присъстваха и правосъдният министър Цецка Цачева, главният прокурор Сотир Цацаров, зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на ПГ на партията Цветан Цветанов, председателят на НС Димитър Главчев, заместникът му Явор Нотев, председателят на ДПС Мустафа Карадайъ, лидерът на БСП Корнелия Нинова, финансовият министър Владислав Горанов и вътрешният министър Валентин Радев, председателя на ВОЛЯ Веселин Марешки.

От заседанието на КСНС по-рано си тръгнаха зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на парламентарната група на партията Цветан Цветанов, финансовият министър Владислав Горанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

Цветанов се оправда, че си тръгва, защото има среща в Брюксел.

Лидерът на ВОЛЯ Веселин Марешки също си тръгна преди края на заседанието. Пред журналисти той каза, че е свидетел на безпрецедентен и безплоден, ялов опит за създаване, от корумпираната политическа класа, на нов орган, с който да имитират противокорупционна дейност.

Като „пълен провал” бе определен КСНС от лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя обвини управляващите в лицето на премиера Бойко Борисов, който пристигна на заседанието със закъснение.

Отсъстваха и ключови министри от кабинета, каза още Нинова и посочи липсата на двамата вицепремиери – Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов.

„Провал. Така не се прави политика”, коментира още Нинова.

Президентът Румен Радев съвсем сам трябваше да обобщи резултатите от КСНС. Това се случва изключително рядко. Обикновено политиците застават рамо за рамо за брифинга пред медиите.

Радев беше категоричен, че за остротата на проблема с корупцията можем да съдим по многобройните скандали в медиите, по срива на чуждестранните инвестиции, по незавидното място на България в множество престижни международни класации по темата и по препоръките и оценките на нашите европейски партньори.

„Корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности, е заплаха за националната сигурност, защото тя руши устоите на правовата държава, срива доверието на гражданите в българските институции, възпрепятства развитието на икономиката и повишаването на благосъстоянието на българските граждани. Корупцията пряко или косвено бърка в джоба на всеки български гражданин и го поставя в унизително положение“, подчерта още държавният глава.

Заради загуба на кворум, президентът насрочва още един Консултативен съвет за национална сигурност – 17 октомври, вторник.

Той ще бъде посветен на същата тема – борбата с корупцията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук