Първият танкер с американски втечнен газ за България е пристигнал и вече се разтоварва, съобщи късно вчера министърът на енергетиката Александър Николов пред bTV. Информацията беше потвърдена от Министерството на енергетиката и пред БНТ.
Мястото на разтоварването на танкера обаче е конфиденциална информация и не се разкрива.
Въпреки това енергийните експерти Илиян Василев и Васко Начев публикуваха своето предположение и дори кадър на кораба, който е възможно да пренася газа за България.
Експертите смятат, че вероятно втечненият газ за България се разтоварва на Ревитуса от танкера „Кастило де Мерида“, плаващ под малтийски флаг.
„Това е доста голям танкер с обем от 180000 m3 втечнен природен газ“, пише Илиян Василев. „Натоварен е на терминала Сабине Пас, щата Луизиана от компанията „Шениър“ (Cheniere)“, допълва той.
„Преди това се е „отбил“ в Омишал (хърватския терминал), за да разтовари част от товара си. Казвам това, защото партенките, че пак бил руски газ не спират“, казва енергийният експерт.
„Добра новина. Лошата е, че „Булгаргаз“ пак бавят сключването на дългосрочен договор с „Шениър“. Лобито на „Газпром“ разбира, че сключим ли подобен договор с „Шениър“, те остават в позицията на трети, молещ се“, обяснява той.
„Цената? По-ниска от тази на „Газпром“, завършва Илиян Василев.
Миналата седмица в интервю за ДЕБАТИ.БГ Васко Начев коментира, че точно това е единственият път, по който втечненият газ може да пристигне у нас – количествата втечнен газ да бъдат разтоварени на Ревитуса и да влязат в българската преносна система през гръцката. Повече четете ТУК.
Съдейки от думите на минитър-председателя Кирил Петков, се очакваше първият танкер с втечнен газ да пристигне у нас на 8 юни, а вторият – на 23 юни. Съпоставяйки опорката „не е възможно да вкараме втечнен газ“ и действителността, виждаме, че втечненият газ е пристигнал у нас дори по-рано от предвиденото.
Дълго време различни експерти – някои от тях експерти предимно в петоколонно говорене, категорично отсичаха, че единственият газ, който може да се използва от България, е руският.
Внасянето на втечнен природен газ с танкери обаче е възможно и го виждаме – първият такъв танкер вече се разтоварва, след като на България се наложи рязко да се откъсне от руските си зависимости, когато „Газпром“ спря подаването на газ към страната ни.
След като очевидно опорката, че втечнен газ не може да влезе у нас, беше разбита на пух и прах, заедно с танкерите, на хоризонта се задават сигнали и за следващата петоколонна опорка – че не ни е нужен повече втечнен газ, че два танкера са ни достатъчни. В превод това означава – договорът с „Газпром“ изтича през есента, но не сключвайте дългосрочни договори с други доставчици, а чакайте и се надявайте на руски газ.
Припомняме коментара на Илиян Ваилев по този въпрос: „Лобито на „Газпром“ разбира, че сключим ли подобен договор с „Шениър“, те остават в позицията на трети, молещ се“.