На снимката: Федерика Могерини, върховен представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност

Правителството на Германия е против прекратяването на преговорите за членство в ЕС на Турция.

Това е първата подобна позиция на Берлин, след като миналата неделя турските избиратели подкрепиха с минимално мнозинство измененията в конституцията, предвиждащи преминаването към президентска форма на управление.

„Смятаме, че прекратяването е абсолютно неправилна реакция“, заяви германският вицепремиер и външен министър Зигмар Габриел при пристигането си на неформалната среща на външните министри от ЕС във Валета. Според него никой в ЕС не е заинтересуван от това Турция да бъде принудена да се движи „към Русия“.

Габриел също така посочи, че сега ЕС трябва да настоява за нова формула за водене на преговорите с Анкара.

По-негативна позиция изрази еврокомисарят по разширението Йоханес Хан при идването си на срещата. Той заяви, че отношенията на ЕС и Турция са неустойчиви, будят разочарование и трябва да бъдат доразработени.

Смятам, че настоящата ситуация в отношенията с Турция е неустойчива и много разочароваща и за двете страни. Но има редица направления, в които ни е необходимо коректни и продуктивни отношения и по тази причина съвместно с турските ни колеги ние трябва да решим как можем да подобрим ситуацията, заяви Хан, допълвайки, че е необходимо да се определят бъдещите отношения с Анкара.

В същото време външният министър на Люксембург Жан Аселборн, според когото преговорният процес е „де факто прекратен“.

Откакто беше проведен референдумът в Турция, както знаем, умря свободната, справедлива и прозападна Турция – и де факто с това и процеса по нейното присъединяване към ЕС, посочи той.

По-рано днес върховният представител на съюза по външна политика и сигурност Федерика Могерини заяви, че отношенията ЕС-Турция ще са основна тема на днешните разговори на европейските дипломати.

Турция трябва да спазва правовия ред, но и да не прекратява усилията си за диалог с Европа. Това заяви германският канцлер Ангела Меркел в реч пред Бундестага в четвъртък. Германският канцлер за първи път говори за Турция след провеждането на референдума там.

Канцлерът предупреди обаче президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, че не може да държи в ареста вече над два месеца германския журналист Дениз Ючел, без да има каквито и да е доказателства за вина.

Кореспондентът на вестник „Ди Велт“ беше арестуван през февруари по обвинение в подкрепа на тероризма. Не може в една правова държава журналист да бъде задържан заради предубеждения към работата му, посочи тя. Меркел заяви още, че очаква турските власти да отговорят на въпросите за нарушенията при провеждането на референдума.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук