Първоначалната информация по искане на КЗК за средствата за медицински изделия е съдържала частично некоректни данни, съобщиха от НЗОК

Първоначалната информация, предоставена по искане на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съдържала частично неточни данни, поради дублирани стойности в фактурите на търговските предприятия, които предлагат медицински изделия, помощни средства и оборудване. След това данните бяха актуализирани и коригирани от „Информационно обслужване“ АД и предоставени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на КЗК. Това беше съобщено от НЗОК.

КЗК започна проверка относно правилата на плащанията с публични средства от НЗОК за медицински изделия, диетични храни за специфични медицински нужди, сложни апарати и устройства за индивидуална употреба, както и помощни средства и приспособления за лица с увреждания. От КЗК отбелязват, че за периода 2024-2025 година НЗОК е извършила плащания за медицински изделия на стойност над 400 млн. лв. Сумата, платена на търговците за помощни средства и медицински изделия за същия период, надвишава 1 млрд. лв.

НЗОК уточнява, че в бюджета на Касата за 2024 година са предвидени средства в размер на 55 000 000 лв., от които са изплатени 36 563 500 лв. В бюджета за 2025 година са определени средства на същата стойност, като по касовото изпълнение са усвоени 39 733 300 лв.

НЗОК е отговорна институция, която стриктно спазва нормативната уредба и, видно от посочените данни, е осигурила бюджетна дисциплина и прозрачност при разходите на публични средства. Изразходваните средства за медицински изделия през посочения период са в рамките на приетия бюджет на НЗОК, се уточнява в съобщението.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук