Европейската комисия прави днес първо плащане на безвъзмездни средства в размер на 1,37 млрд. евро за България, съобщиха от пресцентъра на Европейската комисия. Това се случва, след като страната ни е изпълнила 22 ключови етапи и цели, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост. Вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов пък даде брифинг по темата.
Въпросните ключови етапи обхващат важни първи стъпки в реформите и инвестициите за
декарбонизация на енергийния сектор,
широкомащабното внедряване на цифрова инфраструктура,
реформиране на съдебната система,
укрепване на рамката за борба с прането на пари, цифровизиране на публичния сектор, подобряване на съответствието и обхвата на схемата за минимален доход, казват от Комисията.
Включени са и мерки, за да се гарантира, че системата за одит и контрол за прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) отговаря на европейските стандарти.
Както и за всички останали държави членки на ЕС, плащанията по плана се основават на резултати и зависят от осъществяването на инвестициите и реформите в България, описани в нейния План за възстановяване и устойчивост, уточнява се в съобщението.
На 31 август 2022 г. България представи на Комисията първо искане за плащане на 1,37 милиарда евро, което обхваща 22 ключови етапи и цели.
На 7 ноември 2022 г. Комисията прие положителна предварителна оценка на искането на България за плащане. Положителното становище на Икономическия и финансов комитет на Съвета по това искане за плащане проправи пътя на Комисията да приеме окончателно решение относно изплащането на средствата днес.
Планът за възстановяване и устойчивост на България ще бъде финансиран с 5,69 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства, казват от ЕК.
Пеканов: Средствата ще идват срещу реформи
„Тази добра новина за България днес е факт въпреки спекулациите, съмненията и изказваните многократно опасения, че пари тази година няма да има“, коментира Пеканов.
„Получаването на първия транш демонстрира доверието на службите на Комисията и страните членки в капацитета на страната ни да провежда реформи и представлява важен тест за функционирането на системата ни за управление и контрол на средствата от плана“, посочи още той.
„Средствата от Плана ще идват срещу реформи и срещу постигнати резултати“, подчерта той.
„Това го повтарям непрекъснато и няма да се изморя да го повтарям, защото всички ние, заедно, трябва да го осъзнаем“, категоричен бе вицепремиерът.
По думите му по-високият стандарт на живот, по-добрата социална и образователна системи, както и реформите, които трябва да се случат, за да бъдем на нивото на световните стандарти, ще се постигнат, само ако има политическа воля.
„Много ми се иска да намерим такава. Ако не – рискуваме да останем в периферията на Европа“, посочи Пеканов.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.