Президентът Доналд Тръмп отпусна 19,5 млрд. долара на космическата агенция НАСА. Това е първият подобен закон от последните седем години, пише „Уошингтън поуст”.

НАСА няма да се изправи пред същите съкращения, които грозят някои научни и медицински агенции, които ще загубят голяма част от парите си заради щедростта на Тръмп. Изпращането на хора на Марс до 2030г. е дългосрочната цел на космическата агенция и Конгресът ще продължи да финансира изграждането на ракетата „Спейс Ланч ситем” (Space Launch System) и капсулата за екипажа – „Орион”.

„Това е по-скоро вот за стабилност”, коментира Скот Пайс, директор на Института за космическа политика в университета „Джордж Вашингтон”. Според него, преминаването от последния законопроект за НАСА от 2010г. е неразбираемо, тъй като той е свързан с приключване програмата „Констелейшън” (Constellation), която трябваше да изпрати астронавти на Луната.

Тазгодишният законопроект остави непокътнат земния бюджет на агенцията, за сега. Парите за земни науки ще бъдат съкратени с 5% и Тръмп даде ясно да се разбере, че според него, НАСА трябва да се концентрира върху космоса.

„Измина доста време от подписването на подобен законопроект, който препотвърждава отдадеността ни на космическото проучване, наука и технологии”, каза президентът и добави „Става въпрос за работни места и ние го подкрепяме.”

Ето някои акценти от закона:

Астронавтите ще имат право на здравно обслужване до края на живота си

НАСА ще плаща за наблюдението, диагностиката и лечението на здравословни проблеми, свързани с космическите полети на всички бивши астронавти. Агенцията отдавна следи здравето на астронавтите след като се върнат на Земята – по този начин разбират за синдрома на вътречерептното налягане, увреждания на очите, причинени от условията на микрогравитация.

Решението на администрацията е добра новина не само за астронавтите, но и за учените, които се занимават с изследване на здравословното състояние след пътуване в космоса. НАСА ще има нужда от тези данни, особено след като ще изпрати хора на 7-месечно пътуване до Марс.

Мисията на астероида официално не действа

Законопроектът съветва НАСА да се концентрира в изпращането на хора на Марс до 2033г. (не се уточнява дали те трябва да кацнат на Червената планета или само да я обиколят). Конгресът обаче иска от космическата агенция да измисли алтернативна Мисията на астероида, чрез която трябваше да бъдат изпратени хора на обиколка около Луната, като проба за полета до Марс. Това означава, че трябва да се мисли за друга алтернативна спирка по пътя от Земята до Марс. Дали Луната ще е една от тях? По искане на президента, в момента НАСА изучава възможността за допълнителни астронавти на борда на първия изпитателен полет на ракетата Ес Ел Ес (SLS) до Луната през следващата година.

на снимката: кадър от филма на "Нешенъл Джеографик" - "Марс" източник: http://media-channel.nationalgeographic.com
на снимката: кадър от филма на „Нешенъл Джеографик“ – „Марс“; източник: http://media-channel.nationalgeographic.com

Тръмп си спомни и за кацането на „Аполо 11” на Луната през 1969г.

„Това беше огромен момент в историята ни. Сега нацията ни е готова да бъде водеща сила в космоса отново”, каза президентът.

Доналд Тръмп не е лично заинтересова от пътуване в космоса (въпреки, че иска да изпрати Конгреса)

По време на подписването на закона, Тръмп се обърна към сенатора Тед Круз, за да обясни предизвикателството да бъдеш астронавт.

„Не знам, Тед, ти би ли отишъл?”, попита държавният глава. „Аз не бих.”

Круз поклати глава, затова Тръмп попита сенатор Марко Рубио, но и той отказа.

И двама сенатори са ко-спонсори на законопроекта и на територията на техните щати се помещават два големи центъра на НАСА: „Джонсън спейс център” в Хюстън и „Кенеди спейс център” в Кейп Канаверал.

„Можете да изпратите Конгреса в космоса”, предложи Круз, очевидно забравяйки факта, че и той е част от него.

„Може! Това е една чудесна идея”, каза Тръмп.

Илън Мъск реагира в социалните мрежи

Директорът на космическата организация „Спейс екс” (SpaceX) Илън Мъск (компанията му обяви, че ще изпрати двама туристи до земния спътник следващата година – бел.ред.) заяви, че законопроектът на Доналд Тръмп с нищо няма да промени проучването на НАСА.

Той отговори на пост на съоснователя на сайта за технологични новини „Рекод” (Recode) Кара Свишър, която написа „Някъде Мъск се усмихва”.

„Не е вярно. Този законопроект няма да промени нищо, от което правят от НАСА. Програмата им стои на едно място и няма допълнително финансиране за Марс. Вероятно в бъдеще ще има нов закон, който ще промени нещо, но не и този”, написа Мъск.

Компанията на Мъск и НАСА работят съвместно, договорът им е на стойност 1,6 млрд. долара и досега имат 10 полета до Международната космическа станция. Основната цел на проекта е да направят космическото пътуване достъпно и да колонизират Марс.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук