Испанският премиер Педро Санчес обяви в сряда, че ще преустанови обществените си задължения и ще обмисли дали да подаде оставка, като съобщи за атаки срещу семейството му от десницата, продължили месеци наред.
„Имам нужда от време, за да помисля“, пише Санчес в писмо от четири страници, публикувано в неговия акаунт в социалната мрежа „Екс“. „Спешно трябва да отговоря на въпрос, който не спирам да си задавам: Струва ли си да остана на поста, въпреки оклеветяването от страна на десните и крайнодесните?“
Шокиращото съобщение на Санчес дойде часове след като испанските медии съобщиха, че мадридски съдия е започнал предварително разследване дали съпругата на премиера, Бегоня Гомес, е използвала връзките си с правителството, за да поддържа частни бизнес интереси.
Разследването за корупция и търговия с влияние беше започнато след завеждане на дело от платформата „Манос Лимпиас „, или „Чисти ръце“, която има връзки с ултранационалистически групи, известни с подаването на правни жалби, свързани с крайнодесни каузи.
Испанското законодателство позволява на отделни граждани или организации да подават правни жалби, дори когато не са били пряко засегнати от предполагаемото престъпно деяние. През 2021 г. Националният съд на Испания призна „Манос Лимпиас“ за виновна за изнудване на банки и компании чрез използване на заплахи от съдебни действия и клеветнически кампании. Тази присъда беше отменена от Върховния съд на страната по-рано тази година, но магистратите отбелязаха, че въпреки че групата не е извършила престъпление, нейните операции са етично „осъдителни“.
Изтекла версия на жалбата, подадена от „Манос Лимпиас“, публикувана от испанския всекидневник El Diario, се състои от писмо на организацията и изрезки от пресата, публикувани в няколко вестника. Липсата на сериозни доказателства в подкрепа на жалбата предполага, че предварителното разследване може да приключи без повдигане на обвинения. Но делото очевидно е изнервило Санчес, който винаги се е стремял да държи политическия и личния си живот разделени.
„Трябва ли да продължа да ръководя правителството или да се откажа от това най-високо отличие?. Въпреки карикатурата на моята личност от страна на десните, аз не съм привързан към този пост… Моят ангажимент е към чувството ми за дълг и обществена служба“, написа Санчес.
Той завърши посланието си, като обяви, че ще се обърне към нацията в понеделник и ще разкрие дали ще подаде оставка или не.
Писмото на испанския премиер идва в момент, когато на хоризонта предстоят два големи избора за Испания. На 12 май ще се проведат предсрочни регионални избори в Каталуния, а месец по-късно испанците ще участват в европейските избори.
Санчес е на поста от 2018 г. и последно беше преизбран миналата година, когато успя да събере парламентарна подкрепа за правителство на малцинството, съставено от неговата Социалистическа партия и лявата коалиция „Сумар“.
Съобщението му раздвижи слуховете в Брюксел, където спекулациите кои национални лидери биха могли да заемат висшите постове в Блока се разгорещиха преди предстоящите избори за ЕП.
Санчес вероятно ще бъде включен в краткия списък за председателство на Европейския съвет, който социалистите и демократите искат да попълнят с един от тях. Други слухове за кандидати за поста са бившият португалски премиер Антониу Коща и датчанката Мете Фредриксен. Лидерите на ЕС ще се срещнат, за да решат кой ще заеме поста след гласуването през юни.
Шок и ужас
Писмото на Санчес предизвика експлозивен ефект в сряда следобед. Испанските телевизии и радиостанции прекъснаха редовно планираните си програми, за да предадат новините, които доминираха на първите страници на новинарските сайтове в страната.
Реакциите сред политическите класи в страната също бяха бързи. Вицепремиерът Йоланда Диас, която ръководи лявата коалиция „Сумар“ изрази солидарност със Санчес и заяви, че на десните сили „не може да бъде позволено да спечелят… Трябва да защитим нашата демокрация“.
Дясноцентристката Народна партия, за разлика от тях, обвини премиера, че се прави на жертва, и че „вместо да изчезне за пет дни, това, което трябва да направи, е да си признае за скандалите около неговата партия, неговото правителство и неговия партньор“.
Ако Санчес подаде оставка, правителството му ще влезе в служебен статут, докато националният парламент не подкрепи нов кандидат, който да сформира нова изпълнителна власт. Към днешна дата Адолфо Суарес е единственият испански премиер, подал оставка след прехода на страната към демокрация. Тогава законодателите позволиха на неговия заместник да състави ново правителство един месец след напускането му през 1981 г.
Санчес може да остави на парламента да реши дали да остане на поста, като поиска вот на доверие. Той ще се нуждае от обикновено мнозинство от 350 законодатели да го подкрепят, за да остане на власт.
По-драматично е, че министър-председателят може да повтори маневрата, която предприе след катастрофалното представяне на партията му на местните избори в цялата страна миналата година и да постави съдбата си в ръцете на испанския народ, като разпусне парламента и свика предсрочни избори.
Миналото лято хазартът на Санчес се изплати и той успя да намери път и да продължи да води страната. Но не е ясно дали ще успее да направи това политическо чудо отново. Според последните социологически проучвания дясноцентристката Народна партия изпреварва с осем процентни пункта Социалистическата партия на премиера.
*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ
Още международни новини – четете тук