Пенчо Славейков е сред личностите, които движат българското общество към модерността, каза доц. Йордан Ефтимов

Пенчо Славейков е една от ключовите фигури, които оставят дълбок отпечатък не само в българската литература, но и в напредъка на обществото към модерността. Това изтъкна литературният критик и поет доц. Йордан Ефтимов по време на дискусия в Националния пресклуб на БТА в Габрово, по повод 160-ата годишнина от раждането на Славейков. Събитието е част от инициативата „Пенчо Славейков днес“, организирана от Българската телеграфна агенция.

Дискусията беше модерирана от доц. Ефтимов, а в нея взеха участие генерален директор на БТА Кирил Вълчев, историкът Даниела Цонева, Венета Козарева, д-р Любомир Трифонов и кметът на Трявна Денчо Минев.

„С откритие на 12-та среща от инициативата на БТА за отбелязване на 160 години от рождението на Славейков, поставяме акцент на неговата роля в повратния момент на българското общество“, сподели Ефтимов. Темата за Славейков и модернизма дава възможност за множество акценти, добави той.

„Пенчо Славейков е фигура с огромно влияние не само в литературата, но и в обществото – като част от значимата културна група „Мисъл“ и лидер на Народния театър и Народната библиотека“, каза литературоведът.

Доц. Ефтимов сподели, че акцент върху връзките на Славейков с Габрово ще бъде акцент в разговора, включително личностите, с които е работил. Той подчерта, че участниците представляват различни професии, демонстрирайки, че интересът към литературата не е ограничен само до специалистите в областта.

„Важно е да се подчертае, че литературата интересува и юристи, лекари и интелектуалци в по-широк смисъл, а не единствено тези, които са ангажирани с творческата дейност“, отбеляза той.

В началото на дебата доц. Ефтимов покани генералния директор на БТА Кирил Вълчев, за когото каза, че е инициатор на мероприятието. „Сред нас е господин Вълчев, шеф на БТА и човекът, който започна тази инициатива“, отбеляза литературният критик.

В заключителната част на дискусията Йордан Ефтимов подчерта необходимостта от подходи, с които творчеството на Славейков да достигне до младото поколение. Той смята, че е неправилно постоянно да се твърди, че младите хора не четат и в резултат на това да им се предлагат все по-кратки текстове.

„Непрекъснатото говорене, че младите не четат, е огромна грешка. Предлагането на все по-кратки текстове ще доведе до още по-малко четене“, посочи Ефтимов. Вместо това, според него, учениците трябва да бъдат насърчавани да се запознаят с по-пълни произведения като „Сън за щастие“.

„Вместо да даваме само две строфички, трябва да им представим „Сън за щастие“, която не е и много обемна книга. След като я прочетат, ще установят, че съдържа варианти от „Неразделни“, допълни той. Ефтимов предостави пример и със стихотворение за любовта между бор и ела, което би могло да бъде интерпретирано и чрез съвременни визуални средства.

В края на срещата той беше благодарен на участниците и определи разговора като особено динамичен. „Благодаря за участието днес, смятам, че беше един от най-веселите разговори“, заяви Йордан Ефтимов.

Литературният критик обърна внимание и на символичния момент в двора на Националната Априловска гимназия, където некога са били засадени две дървета – явор и калина, вдъхновени от баладата „Неразделни“.

„Ако някой сега види двора, ще забележи само едното от тях. Другото е изсъхнало и отрязано. Това са значими детайли, които обогатяват образа на Пенчо Славейков“, поясни Ефтимов. Той допълни, че около личността на Славейков винаги е имало различни мнения. „Трябва да отбелязваме и тях, те са част от нашата културна история“, добави той, визирайки критиките на Гео Милев към поетичния език на Славейков.

В заключение, Йордан Ефтимов се фокусира отново върху значението на книгата в съвременния свят. „Сега живеем в период, в който книгата не е символ на снобизъм. Хората не се гордеят с книги, а с други предмети, което силно ни отличава от времето на Славейков“, коментира той.

Литературният критик завърши с надеждата, че книгата ще запази своята важност и занапред. „Надявам се мишката да не изяде книжката“, добави доц. Йордан Ефтимов.

Инициативата „Пенчо Славейков днес“ се реализира в 33-те национални пресклуба на БТА в страната. Първото събитие, посветено на 160-ата годишнина от раждането на поета, се проведе в родния му град Трявна на 27 април. До момента събития са проведени също в Самоков, Казанлък, Стара Загора, Кюстендил, Перник, Хасково, Кърджали и Пазарджик.

Декемврийският брой на списание ЛИК тази година ще бъде посветен на Пенчо Славейков. Освен репортажи от срещите, изданието ще съдържа специално написани текстове от 160 думи от 160 автори в чест на 160-ата годишнина от раждането на поета.

„Час ЛИК“ на БТА е мястото за близки срещи с представители на българската култура, наука, образование и религия. Подкастът може да бъде проследен на интернет страницата и в YouTube канала на БТА.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук