Икономиката на България вече върви от предизвикателството висока инфлация, което доминираше през 2022 година, към предизвикателството нисък растеж. Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ икономистът и старши изследовател в Института за пазарна икономика (ИПИ) Петър Ганев.
Ниският растеж върви със съпътстващи проблеми. Първият от тях е как да продължим бюджета. Вторият е как да влезем във всички фискални правила, при положение, че вече нямаме автоматичен ръст на приходите от високата инфлация и от печалбите в държавната енергетика, обяснява икономистът.
„Връщаме се към по-обичайните предизвикателства, а именно как да се справим с един падащ растеж и как да се върнем на нива от да кажем 3-4% реален растеж на икономиката, които горе-долу бяха нивата от преди пандемията“, отбелязва Ганев.
Според него за разлика от икономическите предизвикателства, тези пред новия 49-ти парламент са доста по-ясни.
„Първо, парламентът трябва да приеме бюджет, за да има някаква стабилност, предвидимост и средносрочна рамка. Второ, трябва да се приемат някои важни закони свързани с еврозоната и с Плана за възстановяване и устойчивост, защото създават по-добра рамка. И трето, трябва да се приеме пакета в правосъдието, тъй като очевидно то създава огромна емоция в обществото и според всички външни показатели е причината да изоставаме от европейските ни партньори, обяснява Ганев.
Подобрил ли се е животът на българина; изяде ли инфлацията доходите ни; отразиха ли се международните фактори върху икономиката на България и пред какви икономически предизвикателства сме изправени – четете утре в цялото интервю на Петър Ганев за ДЕБАТИ.БГ.
Още новини от деня – четете тук