Намираме се в крайно опасна фаза на развитие. Във всеки момент ситуацията може да се промени. Това заяви президентът на България в периода – 2012 г.-2017 г. Росен Плевнелиев в интервю за Нова телевизия.
„Към България въпросите са не един. Имам притеснения накъде дългосрочно са насочени развитията в страната. Не е само казусът „Скрипал“, а и всичко, което се случи покрай Истанбулската конвенция, също липсващият дебат в парламента ни за ролята на Русия, каква е ролята й“, уточни още Плевнелиев.
Президентът добави, че голяма част от българският политически елит още не се е наробувал на Русия.
„Най-голямото доказателство за това е абсолютното безотговорно и скандално действие на българския вицепрезидент Йотова”, каза президентът.
Росен Плевнелиев припомни как при клетвата при встъпването си в длъжност, Йотова не е целунала ръката на българския патриарх, нито коленичила.Тя обаче коленичила и целунала ръка на руския патриарх Кирил.
„Българската социалистическа партия денонощно се изявяват в ролята на коленичещи пред руските интереси. Тя изглежда като антиевропейска партия. Това е притеснително”, смята Росен Плевнелиев.
И добави:
„Българският политически елит да си спомни как Русия извърши кибератака по време на избори през 2015 г.“.
Той е категоричен, че България трябва да има твърда позиция спрямо Русия.
„Нищо не е доказано” е руската теза, която руската пропаганда разпространява денонощно. Нашата теза е на обединената европейска общност. Не 1, а 10-ки бяха отровени на чужда земя. Спрете се! Няколко пъти беше нарушено международното право. Основите на мира бяха разрушени не от някой друг, а от президента Путин.“, заяви още Плевнелиев.
Той допълни, че България трябва да показва своята принадлежност, „да работи силно и посветено за европейското единство, знаейки, че днес Русия противостои на Европейския съюз и се опитва по всякакъв начин да го отслаби”.
„Преизбирането на президента на Русия Владимир Путин ще има дългосрочно още по-тежки последствия за нас и тази част на Европа, защото Путин искрено вярва в политиките от 19-и век”, допълни още президентът.
Според него етапът, в който се намираме сега, е много по-опасен от „Студената война”. Той го определи като „Студен мир”.
„Наричам това не „Студена война“, а „Студен мир. Мир е защото все още няма пълна мащабна война и се надявам никога да няма. „Студен мир“ е защото виждаме похвати от Студената война“, обясни президента Плевнелиев.
Той допълни:
„Като не показваме характер спрямо Русия, ние каним вълка в кошарата”.
Росен Плевнелиев е на мнение, че България също е трябвало да изгони руски разузнавачи, „скрити под дипломатическия статут“, като по този начин страната е щяла да покаже своята солидарност с Великобритания и партньорите.
„Каквото и да се е случило, това е употребяване на боен газ, произведен в Русия, който отдавна не трябваше да го има, а камо ли да се използва на територията на чужда държава“, каза още президентът.
Росен Плевнелиев изрази съжаление, че българският национализъм става все по-руски и направи уточнението, че представителите на тези партии не ги нарича патриоти.
Според него липсва дебат в парламента за ролята на Русия, „за това какво представлява Русия, как живеят руснаците“.