По-бързо възстановяване на икономиката и по-ограничена карантина сред населението, това според харвардски възпитаници е възможно да се постигне с правенето на масов скрининг с бързи тестове за коронавирус, предават от бТВ. Те посочват, че този начин на процедиране ще струва на държавата 325 млн. лв., което между другото, имайки предвид предлганите резултати, рязко контрастира на няколкото милиарда дефицит на държавния бюджет само за седмица, който сам премиерът Борисов обяви.
Целта на масовия скриниг е здравите българи да се върнат на работа, а само тези, които се окажат с положителни проби, да бъдат под карантина.
„Ние вярваме, че съчетанието от два теста – бързия и PCR ще дадат достатъчно добър филтър, за да разграничим работещите от тези, които трябва да стоят под карантина, когато филтрираме целия български народ с два теста – икономиката ще тръгне”, казва предприемачът Кирил Петков за бТВ.
Според лабораториите PCR тестовете са един от най-добрите варианти за тестване за коронавирус, тъй като с тях той се засича от третия ден на заразата до пълното излекуване на пациента. Кирил Петков посочва, че тъй като една машина за PCR може да прави до 1700 теста на ден, ще са нужни около 300 уреда, като у нас засега има 100 налични.
Бързите тестове обаче са приложими едва след втората седмица на заразата, затова и се препоръчва комбинираното използване на двата метода за получаване на достоверен краен резултат.
Проф. Николай Денков, преподавател по химия и фармация в Софийския университет посочва още, че бързите и точните тестове дават различен вид информация, поради което не трябва едните да заменят другите, а напротив – трябва да се допълват за постигане на най-добър резултат.
Проф. Денков казва, че сегашната изолация забавя пика и печели време на здравната система, но така периодът на продължаващата епидемия само се забавя.
„Ако ние забавим 5 пъти епидемията, за да бъде 5 пъти по-равен пикът – ние удължаваме 5 пъти времето. Това, което се случва в Италия и Испания за 4 месеца, в България ще се случи за 20 месеца.”, добавя проф. Денков.
Той казва още, че за този вид тестване на цялото население ще са нужни 4 седмици подготовка, а като подходящо място за тестването харвардските възпитаници посочват изборните секции.