Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен използва обиколка на Балканите, за да призове за намаляване на напрежението между Косово и Сърбия. Те са въвлечени в остър граничен спор за регистрационни номера.
Късно в сряда се появиха доклади от страна на Косово, че е постигнат проект на споразумение за прекратяване на раздора. Но няма незабавно потвърждение на споразумението от Сърбия.
„Трябва да кажа, че съм много загрижена за настоящата криза“, каза фон дер Лайен в сряда следобед. Тя даде пресконференция заедно с косовския премиер Албин Курти в Прищина.
„Важно е напрежението да не ескалира и да се върнем на масата за преговори, за да намерим устойчиво решение. Единственият начин за това е диалогът, улеснен от ЕС. Това е единствената платформа за разрешаване на настоящата криза “, каза фон дер Лайен. Нейното посещение първоначално имаше за цел да насърчи разширяването на ЕС по югоизточната граница на блока.
„Изминахме дълъг път, постигнахме голям напредък, никога не изпускаме от поглед целта всички Западни Балкани и Косово да бъдат част от Европейския съюз“, добави тя.
Сърбия и Косово се опитват да преодолеят различията си чрез диалог, ръководен от ЕС от 2011 г. Тези преговори имат за цел да разрешат технически въпроси, които съществуват между двете съседи, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия не признава. А също така придвижвайки ги по пътя към интеграцията в ЕС.
„ЕС също така подпомага икономическото развитие на региона, включително обещанието за възстановяване на щетите от COVID-19 в размер на 3,3 милиарда евро“, допълни фон дер Лайен.
Именно споразумението, подписано в Брюксел през 2016 г., доведе до последната ескалация на напрежението. Правителството на Курти изпрати тежко въоръжена специална полиция до северната си граница на 20 септември. Тогава валидността на регистрационните табели на ООН, които бяха издадени заедно с обикновените косовски табели, изтече. Табелите на ООН започнаха да се издават в периода след бомбардировките на НАТО над Югославия през 1999 г., когато Косово беше фактически протекторат на ООН.
След като Косово обяви независимост и получи собствени регистрационни номера, табелите на ООН продължиха да се издават паралелно до миналата година. Тъй като Сърбия признава мандата на ООН, а не Косово, табелите на ООН бяха предпочитани от повечето от често пътуващите до Сърбия, включително сърби и албанци.
Миналата година, в съответствие с клауза в споразумението от 2016 г., която предвиждаше изтичането на табелите през 2021 г., Косово спря да издава табели на ООН. Северният район на Косово е мястото, където пребивава по -голямата част от етническото сръбско малцинство. В резултат на спора стотици косовски сърби бяха разпънати по границата. Това доведе до блокирани пътища, в посока Ярине и Бърняк.
„Има криза на границата между Косово и Сърбия, тъй като Сърбия не иска да приеме, че извън Джарине и Бърняк има друга държава“, каза Курти на пресконференцията с фон дер Лайен. Според политическият анализатор Агон Маличи, обиколката на председателя на Комисията по Балканите, която включваше спирки в Албания и Северна Македония във вторник, Черна гора и Сърбия след Косово, и Босна и Херцеговина в четвъртък, нямаше успокояващия ефект, на който тя можеше да се надява.
„Реакциите на посещението на фон дер Лайен варират от безразлични до цинични“, каза той и добави, че „има широко разпространено убеждение сред хората, че диалогът е неустойчив, и че Косово вече не може да приеме естеството на този бавен, технически диалог, а това не води до никъде.“
В отговор на мерките, наложени от Косово, сръбският министър на отбраната Небойша Стефанович посети армейска казарма близо до границата заедно с руския посланик Александър Боцан-Харченко. Видяха се военни самолети, летящи по границата в неделя и в понеделник. Четири бронирани превозни средства бяха изпратени близо до прелеза Ярине. „Дълго време интеграцията на ЕС и НАТО в региона е държана като заложник от тенденцията на сръбския президент Александър Вучич към драматични реакции“, каза Маличи.
Диалог под съмнение
В Сърбия решението на косовското правителство внезапно да изисква временни табели се разглежда като провокация. „Подходът на Курти е ясен – той действа от позицията на Косово, като независима и суверенна държава. Той също така вярва, че има право да действа по този начин“, каза Игор Бандович, директор на Белградския център за политика на сигурност.
„На Вучич му е трудно с този подход. Фактът, че Курти предложи мирно споразумение между двамата в последния кръг на диалога, постави Вучич в много отбранителна позиция “, добави той.
В сряда ръководителите на техническите екипи от Косово и Сърбия се срещнаха в Брюксел в опит да постигнат споразумение и да деескалират ситуацията. Ръководителят на техническия екип от Косово, вицепремиерът Бесник Бислими, каза пред косовския обществен телевизионен оператор RTK късно в сряда, че по време на срещата е постигнат проект на споразумение. Той каза, че споразумението ще накара миротворците на НАТО, разположени в Косово да отменят изискването си за временни регистрационни номера за шест месеца, докато може да бъде постигнато окончателно споразумение.
Бандович каза, че кризата така е разтегнала желанието за диалог, както от съответните правителства, така и от обществеността, че има опасност да се скъса. „Диалогът в Брюксел е в най -слабата си точка от началото и е заложен доверието на главния преговарящ и институциите на ЕС, подкрепящи диалога. Наистина от ЕС зависи да направи нещо или да насърчи диалога. В противен случай той просто ще спре “, каза той.
Текстът е пибликуван в „Политико“, заглавието е на редакцията.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини