Няколкочасово шествие на миньори и енергетици в столицата затвори някои от централните булеварди в града. Организиран от синдиката КТ „Подкрепа”, митингът тръгна от пл. „Княз Александър Батенберг”, премина през министерството на икономиката, представителството на ЕК в България, енергийното министерство и КЕВР.
От региона на Стара Загора, където се намира ТЕЦ „Марица Изток” и мини „Марица” в столицата пристигнаха 25 автобуса с работници. С викове „Победа” и „Подкрепа” те тръгнаха по предварително обявения маршрут.
Позиции с исканията на работниците, формулирани от синдиката, бяха връчени във всички ведомства, през които премина протестното шествие.
До напрежението се стигна след като държавният ТЕЦ в комплекса изпадна във финансово затруднение заради поскъпналите въглеродни квоти, които е длъжен да купува заради замърсяващото си производство.
Затрудненията на ТЕЦ-а пък поставят под въпрос работните места и в мините. Квотите трябва да се купуват заради екоизискванията, които страната ни трябва да спазва в следствие на приетата в началото на годината от ЕС цел за намаляване на парниковите газове с 40% до 2030 г.
Исканията на миньорите представи председателят на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов. Синдикалната организация се обявява твърдо срещу изискванията на ЕС, които означават, че капацитетът на въглищните централи трябва да се намали драстично. Това от своя страна пък ще доведе до масови съкращения на разботниците.
Манолов коментира и провелия се вчера протест в Раднево, както и последвалата среща при министър-председателя Бойко Борисов. Тогава синдикалните организации са поставили въпроса за запазване капацитета на енергийния комплекс „Марица-изток“. Министър Петкова, която също е присъствала на вчерашната среща ги е запознала с предприетите от правителството мерки. Тя е подчертала, че мините и топлоелектрическите централи от Маришкия басейн са от стратегическо значение за функционирането на енергийната система на България и региона.
„Тук сме, за да получим ясни гаранции, че това, за което сме си приказвали, ще се случи. Ние имаме да кажем нещо и на ЕК, която е един от основните причинители на бедата ни. Ако не ни се случваше, това, което ни прави ЕК, това нямаше да го вършим”, каза пред журналисти преи началото на протеста председателят на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
Вчера министър Петкова е казала още, че една четвърт от необходимите квоти за работата на ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД вече са купени, а до 21 декември „Български енергиен холдинг“ ЕАД ще купи всички останали.
Ако се изпълнят изискванията на ЕК, няма да имаме ток, или цената му ще се вдигне драстично, а 150 хил. души ще останат без работа, отсече председателят на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.
Той заяви, че ако позицията на протестиращите не бъде защитена на предстоящия форум за климата, протестиращите ще пренесат недоволството си в Брюксел, където по думите им ще бъдат подкрепени и от други европейски държави, за които отрасълът също е ключов – това са Полша, Унгария, Чехия и др.
По въпроса предстои и среща с президента Румен Радев, който ще представлява страната ни на предстоящия форум, свързан с климата в Катовице. По информация на синдикалните организации президентът ще представи позицията на България, която е срещу изискванията на ЕС.
Изглежда това е един от малкото политически въпроси, по които има единодушие между изпълнителната власт и президентската институция.
Няма как да не се отбележи обаче и другата гледна точка – години наред жители на Стара Загора и региона, където всъщност се намират въглищните централи, протестират срещу замърсяването на въздуха.
Стара Загора е един от градовете в страната, където качеството на атмосферния въздух е най-ниско, а срещу България вече тече и наказателна процедура на ЕК във връзка с този проблем.
Работните места на миньорите и енергетиците в региона обаче са във фокуса на политическото внимание, а чистотата на въздуха остава на заден план.