САЩ ще изпрати екип от енергийни експерти, които да помогнат за развитието на България като енергиен център на Балканите, съобщи посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа. Експертите ще посетят АЕЦ „Козлодуй“ и „Белене“, както и хранилищата за газ в страната.
Това очевидно е свързано с продължилата вече десетилетия пълна енергийна зависмост на страната ни от Русия, както и нежеланието на правителствата да направят нещо. Тази пълна зависимост е в крещящо противоречие с правилата на НАТО и Европейския съюз. Всичко това налага и води непрекъснати укори от НАТО и ЕС. По всичко личи, че това ще е основната тема на разговор по време на срещата на премиера Бойко Борисов с американския президент Доналд Тръмп.
„Прекрасно е, че България има възможности за доставка на газ от други източници, освен Русия, и така е възможна диверсификацията, тоест – да не зависите само от една държава“, каза Мустафа.
Тя разказа как вижда развитието на България в следващите три години.
„На първо място нека изградим България, която да се превърне в истински енергиен хъб. Тя има потенциал да се превърне в един динамичен газов пазар и пазар за електроенергия в региона”, посочи посланикът.
„Целта ни ще бъде да дадем възможност на втечнения природен газ да се превърне в реалност на Балканите. Подобрената конкуренция ще доведе до намаляване на разходите на българските дружества и на потребителите“, каза още тя.
Херо Мустафа се надява след три години страната ни да поеме към допълнителна интеграция във водещите икономически институции като ОИСР и еврозоната.
„България е лидер в интеграцията на Балканите, но тя има и сериозен потенциал да се превърне и във важен член на едни, както регионални, така и световни институции. България трябва да направи сериозни стъпки напред в областта на върховенството на закона и борбата с корупцията“, посочи още посланикът на САЩ у нас.
Тя обяви, че в следващите три години нейни приоритети в работата й ще бъдат свързаността, сътрудничеството и борбата с корупцията.
Херо Мустафа коментира и предстоящата среща на Доналд Тръмп с премиера ни Бойко Борисов като подчерта, че поводът за нея не е закупуването на Ф-16 и най-вероятно тази тема няма да е във фокуса на разговорите.
„Самата среща представлява възможност лидерите ни, както и страните ни да се опознаят и да ознаменуват силата на стратегическите отношения между двете страни ни и да преминат към следващо ниво във взаимоотношенията ни. Предполагам, че двамата ще говорят за тясното ни сътрудничество в областта на сигурността, за взаимната ни търговия и инвестиции, ще подкрепят върховенството на закона и ще обсъдят и сигурността на енергийните доставки“, обясни тя и призова да работим заедно за една по-успешна и стабилна България.