парламент, председателски съвет

Вече повече от 9 часа продължава разглеждането на второ четене на Закона за извънредното положение. И досега не стана нито веднъж дума за продължителността на този закон. Нито в заглавието, което беше обект на горещи дискусии, нито впоследствие депутатите не ограничиха времето, в което този закон ще действа. За сметка на това се обсъди и включването на армията в изпълнението му.

В началото на пленарния ден предизвика бурна реакция в залата появата на депутата от „Воля“ Веселин Марешки и неговата колежка Кръстина Таскова със предпазни сини костюми и маски. Облечен в „скафандър“ депутатът се оплака, че не е допуснат да направи декларация от името на парламентарната група.

Дебатите започнаха с едночасов спор за заглавието на законопроекта. Между „Воля“ и БСП прехвърчаха искри, след като Веселин Марешки прочете декларация от името на групата, в която разкритикува депутатите, че не са обяснили на българските граждани защо цените на петрола на международните пазари се понижават, а у нас остават непроменени. На Марешки бе направена забележка, че не говори по темата.
Стигна се почти до махленски скандал, когато депутатът от ГЕРБ Евгений Будинов се намеси:

„За някои от вас само казвам, то е ясно, че не сте за пример, поне не ставайте за резил и днес“.

И така повече от час, без дебат по същество, депутатите взаимно се обиждаха и обвиняваха. Народният представил от ДПС Йордан Цонев сложи край на спора за заглавието, предлагайки да се прекратят дебатите по тази част.

В крайна сметка 98 депутатите гласуваха „за“, 8 „против“, а 41 – „въздържал се“ законът да се казва: „Закон за действия по време на извънредното положение, обявено с решение на 13 март 2020г. с решение на Народното събрание“.

„Вярвам, че след разгорещения и емоционален дебат по заглавието ще се успокоим и ще говорим по същество. В текста на този член пише, че Законът урежда мерките и действията по време на извънредното положение. Т.е. тук спокойно можем да говорим по всички мерки и действия, които предстои да гласуваме. На 13 март подкрепихме решението за извънредно положение и смятаме, че това беше правилното, отговорно поведение. Разбираме опасността, разбираме сериозността, заплахата от кризата за здравето на българския народ и сме на равнището на своята отговорност да вземем решение за обявяване на извънредно положение, както беше взето в цяла Европа и не само там“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова.

И добави:

„След обявяването на извънредното положение, изпаднахте в хаос, в неадекватни икономически и социални мерки, които ще доведат и до политически последици. Днес призовавате да бъдем политиците на 21 век, а на не миналото. И ние го искаме от вас управляващите, защото политиците на 21 век снощи обявиха, чрез ЕК субсидии, опрощаване на корпоративен данък и ДДС, държавни гаранции за заеми, безвъзмездни средства в помощ на всеки потребител, спиране плащанията по определена част от данъците, подкрепа за домакинствата с конкретни измерения в рамките на суми и стимули. Ето така се държат големите политици, държавниците на 21 век. Какво от това виждаме в закона, който вие предлагате? Нищо. Какво от това виждаме от обещанията, които дадохте преди една седмица? Частично изпълнени. За сметка на това – засилване на репресиите, отнемане на права, подслушване на хора, преследване на свобода на слово и т.н.“, каза Нинова.

И призова:

„Вразумете се. Нека спокойно да обсъдим предложенията между първо и второ четене“.

Тя посочи, че БСП няма да подкрепи нещата по същество. Социалистите щели да подкрепят всичко, което е в интерес на народа.

В отговор Тома Биков от ГЕРБ каза:

„Извънредното положение затова е извънредно, защото е извън реда. Извън нормалния ред на функционирането на държавата и обществото. В днешния законопроект се предлагат редица мерки, които биха били абсолютно неприемливи в една нормална ситуация. За съжаление обаче ситуацията не е нормална. Това не е само в България, това е и в други държави. Второ, ние се намираме в криза и не можем никой от нас да каже първо тя колко време ще продължи, второ колко тежка ще бъде, колко тежки ще бъдат нейните измерения в отделните сектори на икономиката и изобщо в социалния живот на страната“, каза още Биков.

Народният представител от ГЕРБ изтъкна, че случилото се със заглавието не е подобавало на тона, който е трябвало да се води в този парламент.

По същество депутатите приеха министърът на здравеопазването да може да въвежда мерки и ограничения, определени в закона. Оттеглено бе предложението на Валери Симеонов , което разширяваше възможността на министъра на здравеопазването да въведат противоепидемични мерки. Сред тях бе и това за въвеждане на полицейски час.

Парламентът спря процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства.

Депутатите приеха и чл. 4, който предвижда да се удължат с един месец от отмяната на извънредното положение сроковете определени в Закон, които изтичат по време на извънредното положение и са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частно-правни субекти. Удължава се с един месец действието на административните актове, което е ограничено със срок и изтича по време на извънредното положение.

Парламентът отхвърли предложението на „Атака“ до прекратяване на извънредното положение да се даде възможност да отлагане на плащанията по потребителски, ипотечни и жилищни кредити, както и кредити за микро, малки и средни предприятия.
Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова предложи в решението да не се налагат запори на банкови сметки, да бъдат включени всички лечебни заведения.

А депутатът от БСП доц. Георги Йорданов поиска в това число да попаднат и заведенията за извънболнична помощ, но по-късно оттегли предложението си.
В крайна сметка депутатите приеха чл. 5, според който се спират всички обявени публични продани и въводи във владение, обявени от държавните и частни съдебни изпълнители. С отмяна на извънредното положение публичните продани и въводите във владение се насрочват наново, като не се дължат нови такси и разноски.

Разпоредбите предвиждат да не се налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземане на трудови възнаграждения.

Народните представители решиха да се ограничават нотариалните производства до неотложни такива при спазване на здравно-хигиенните изисквания. Нотариалната камара осигурява дежурни нотариуси при съотношение най-малко един нотариус на 50 000 жители на съответния район.

Депутатите решиха още до отмяна на извънредното положение да не се прилагат последиците от забава за плащане на задължения на частноправни субекти, включително лихви и неустойки за забава, както и непаричните последици, като предсрочна изискуемост, разваляне на договор и изземване на вещи.

Съгласно приетите текстове от чл. 7. работодателите и органите по назначаване в зависимост от специфичния характер на работа и възможността за нейното обезпечаване може да възлагат надомна работа или работа от разстояние на работниците и служителите си без тяхно съгласие, освен когато това е невъзможно.

Народното събрание прие работодателите и органите по назначение може да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на работника или служителя и без неговото съгласие.

БСП се обяви против предложението на Димитър Лазаров от ГЕРБ военнослужещите и въоръжените сили да участват в прилагането на противоепидемични мерки.

„Нашата група сме против това предложение. Предлагам г-н Лазаров да го изтегли. Всички мерки, които бяха прочетени ги има до една в Закона за отбраната и въоръжените сили. Армията като високо организиран институт трябва последно да се намеси при извънредно положение“, каза ген. Кольо Милев от БСП.

Според него не трябва на армията да се възлагат полицейски функции. От своя страна депутатът от ГЕРБ ген. Константин Попов попита:

„Не мога да разбера защо армията в една извънредна ситуация трябва да не помага, когато на нея може да разчитаме в далеч по-тежки условия. Смятам, че това, което е записано като проект, е точно и правилно. Тук не става въпрос за унижаване на армията. Тук става въпрос да се използва един от инструментите, който имаме. Не виждам как армията ще стои безучастно, ако това се наложи. Точно така е записано в чл. 9. В него се дават достатъчно добре ограниченията, които регламентиран използването на въоръжените сили в една такава извънредна ситуация. Дава се право на Министерски съвет да реши кога може, при какви условия, какви задачи, в обхвата на този закон, а не по принцип“.

Парламентът прие предложението на Димитър Лазаров от ГЕРБ военнослужещите и въоръжените сили да участват в прилагането на противоепидемичните мерки. Униформените ще имат право да правят проверки на хора, да ограничават придвижването на граждани, поставени под карантина, да спират превозни средства до пристигането на полицията, да ограничават движението през КПП-та. Те ще имат право да употребят сила само в краен случай.

В дебатите бе включен и въпросът за изгарянето на болничните отпадъци, за които министърът на околната среда и водите Емил Димитров иска в закона да се регламентира да се изгарят в два инсенератора у нас без обществени поръчки. Лидерът на БСП Корнелия Нинова попита има ли гаранции, че няма да се внасят болнични отпадъци у нас, а министърът й отговори, че няма информация от агенция „Митници“, но е подписал наребда министерството да бъде информирано три дни преди това. Емил Димитров поиска без обществена поръчка освен болнични отпадъци да се изгарят и пестициди, а социалистите се обявиха против. Накрая той попита къде на „Позитано“ 20 да им стовари пестицидите. В крайна сметка се реши медицински отпадъци да се изгарят без обществени поръчки.

Няма да има обществени поръчки и при закупуване на медицински изделия и лични предпазни средства, медицинска и лабораторна апаратура. Отменя се за времето на извънредното положение изискването децата да ходят, за да се получават социални помощи, тъй като в момента училищата са затворени и обучението е онлайн.

Депутатите приеха предложението закъсалите фирми в период не по-дълъг от три месеца да кандидатстват пред НОИ за помощ в размер на 60% от размера на осигурителния доход за месец януари 2020 година.

Средствата ще се превеждат по банков път на работодателя в срок от 5 дни въз основа не предоставена от Агенцията по заетостта писмена информация. В случай че осигурителят не изплати пълната заплата на работниците си, той ще бъде задължен да възстанови получената помощ от държавата.

Депутатите разрешиха също на военни да следят за реда по време на извънредното положение, което предизвика реакцията на социалистите.

За разпространение на фалшиви новини по време на извънредното положение, законотворците наложиха за нарушителите затвор до 3 години и глоба от 1000 до 10 000 лева. Според БСП това е ограничаване на свободата на словото и текстът е опасен.

По отношение на спекулантите с цените от първа необходимост наказанието е от 1 до 3 години затвор и глоба от 5000 до 10 000 лева.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук