В морето попаднаха тонове отпадъци
Снимката е илюстративна

Кой каквото прави, на себе си го прави. Една хубава българска българска пословица. Изобщо, българският народ се слави със своите чудни пословици и поговорки, макар че много от тях са дошли от турските и са техен почти буквален превод с добавен местен колорит.

Има и друга подобна, версия на първата: Каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи. Именно от тази умна гледна точка трябва да се обсъжда потресаващият факт, че плажовете ни по Черно море са по-мръсни от онези около Одеса. И не говорим за преливащи контейнери за боклук и фасове навред. Говорим за водата в морето.

Никаква война, оказа се, не може да ни замърси плажовете така, както ние си ги мърсим с някаква… глупост ли, простотия ли, нахалство ли, мазохистична небрежност ли – няма една достатъчно всеобемна и адекватна дума за това.

Голяма драма се развихри у нас, след като Русия взриви стената на украинския „Нова Каховка“ – язовир на вливащата се в Черно море река Днипро (руснаците й викат Днепр, ние – Днепър, б.р.). Подклаждани от тайни и явни проруски лица и формации, слуховете за тежко замърсяване на българските плажове се вихреха мощно и отказаха немалко туристи в началото на сезона.

Наложи се новото екоминистерство да прави всекидневен мониторинг, за да се окаже накрая, че доброто старо Черно море все пак не позволи на замърсяването да достигне до българските брегове. Нещата се поуспокоиха, курортите се напълниха, сезонният бизнес получи шанс да спечели туристически пари. За да дойде средата на август и да се окаже, че…

… плажовете по южното ни Черноморие все пак са мръсни, но това няма нищо общо с войната в Украйна. Има общо с тъпотата и наглостта на местните власти, които – през 2023 г. и при това презастрояване – не си правят труда да изградят качествени и достатъчно обемни пречиствателни станции по крайбрежието и дори не следят къде си изсипват съдържанието цистерните, изпомпващи септичните ями на курортчетата без канализация.

Ето какво е качеството на водата по плажове на юг от нос Емине:

Със зелен цвят са маркирани плажовете, отговарящи на количествените критерии за чистота на морската вода, които са до 500 клетки/100 ml.

Някои плажове толкова мръсни, че два от тях трябва да бъдат затворени на мига. И то не някакви си селски плажчета, а Царево-север и Приморско-юг – славни курорти още от времето на соца, днес – чалгизирани спални райони. Това показа проучването на Софийския университет и Асоциация „Активни потребители“. В Царево замърсяването на морската вода е 41 пъти (!) над нормата. Като цяло – от 11 изследвани плажа 7 са мръсни. (4 са чисти, което е силно казано, но хайде, от нас да мине.) А неизследваните плажове?

Мръсното изобщо не идва от Днипро, нали не се съмнявате вече. Мръсното се състои най-вече от бактерията ешерихия коли. Тя не живее дълго в солена вода и умира общо-взето на място. Така че няма как да е дошла от Украйна. Ешерихия коли живее в човешките черва и се отделя от тях знаем как.

За да се озове ешерихията във водата на плажа, трябва или съответната пречиствателна станция да няма достатъчен капацитет, или т.нар. фекалки да си изсипват съдържанието в рекички, поточета и деренца близо до брега. Или и двете опции едновременно. Който не вярва, да се разходи на север от Приморско. С високи, гумени, рибарски ботуши до кръста.

Длъжни сме да споменем и факта, че най-чист е плаж Харманите в Созопол. Защо ли? Защото вероятно някой там си е свършил работата, тоест направил е на себе си това, което никой друг не може да му направи.

Още актуални интервюта – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук