„С втория мандат “Продължаваме промяната”, с подкрепата на “Демократична България”, сме готови да предложим правителство на малцинството с ясни приоритети и гаранции, които да покажат дали парламентарно представените партии са готови да работят и да решават проблемите на хората, или преследват други цели“.
Това заявяват от партията на Кирил Петков и Асен Василев в своя позиция, изпратена до медиите.
От ПП поставят и конкретни приоритети на – по същество и условия за, свое правителство на малцинството: да се намали неравенството в България; да се подпомогне бизнеса чрез намаляване на административната тежест и корупционния риск; да се повиши „доверието в демокрацията, в правовия ред и изборния процес в България“; законността да важи за всички; да влезем в Шенген през 2023 година, а в Еврозоната от 1 януари, 2024.
„Време е да приключим с банковия надзор на прехода, време е да приключим с транзакционните банкови такси за нашите износители, време е валутният риск да отпадне като фактор при инвестиране в България“, казват от ПП.
Намаляване на неравенството
ПП настояват в бюджета за 2023 г. да залегне ново увеличение на пенсиите. Искат още и увеличение на данъчните кредити за младите семейства. Настояват за вдигане на минималната работна заплата, както и заплатите на учителите, лекарите и медицинските сестри. Всичко това – при спазване на 3% бюджетен дефицит, което е условие за влизане в еврозоната.
Подобряване на условията за бизнес
Според ПП законопроектите по Националния план за възстановяване и устойчивост трябва да бъдат разгледани приоритетно. При възможност – в скъсени срокове. По думите им целта е навременно усвояване на полагащите се на България евро средства.
ПП искат и приоритетно разглеждане на внесените законови предложения за намаляване на административната тежест за бизнеса.
Увеличаване на доверието в демокрацията в България
В тази точка влиза съдебната реформа. ПП искат промените в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт, свързани с механизма за разследване на главния прокурор, да бъдат приети.
Настояват и за приемане на законопроекта за КПКОНПИ с разследващи функции и ръководство, което се предлага от правителството и се избира от парламента.
Искат още ветото на президента на промените в Изборния кодекс да бъде прието. Целта – „отмяна на недемократичните изменения, приети в малките часове на нощта през последните 2 месеца“.
ПП искат да бъде внесено и предложение за изменение на Конституцията на Република България за премахване на неограничената власт на главния прокурор. Предлагат да бъде отменен чл. 126, ал. 2 от КРБ, където се казва, че „главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори“.
Шенген през 2023 г. и влизане в Еврозоната през 2024 г.
ПП настояват за изменения на законите, уреждащи процедурата по избор на председатели на службите за сигурност (ДАНС, ДАР, НСО, Военно разузнаване и главния секретар на МВР).
„За да изгради капацитет за справяне с предизвикателствата и пречките пред влизането ни в Шенген и Еврозоната, освен ясна подкрепа за законите за справяне с проблемите в съдебната система и с корупцията, правителството на малцинството трябва да има възможност да реформира службите, така че изпълнителната власт да може да ги назначава и ръководи ефективно“, казват те.
„Ако сте готови да работим заедно по важните приоритети за България, първите реални стъпки за потвърждаване на тази воля и доказването ѝ на практика би било насрочването в комисии и гласуването в зала на закона за КПКОНПИ, отхвърлянето на промените в Изборния кодекс, приемане на предложенията ни за промени в законите за службите и приемане на бюджет“, обобщават те.
ПП отправят и покана в рамките на председателски съвет да бъде обсъден графика за приоритетно разглеждане на законопроектите, за чието приемане настояват.
„Ако политическите партии искат да докажат с дела наличието на политическа воля да работят за посочените национални задачи, нека председателите на комисии и депутатите в зала да работят за разглеждане на вече внесените истински важни законопроекти“, казват те.
От формацията настояват „политическите групи в 48-я парламент да покажат чрез делата си в зала дали са готови да работят за редовно правителство“.
Още вътрешнополитически новини – четете тук.