София поиска прагматични отношения с Москва. За Русия това е изгодно, за да успее в обхождането на газопреносната мрежа на Украйна в пренасянето на газ до Европа. Цената на това е 1,4 милиарда евро, пише във водеща статия на „Правда“. Публикацията не оставя съмнения, че руската страна ще има големи ползи от успешното реализиране на съвместните енергийни проекти с България и че не става дума за възможности, предоставени даром на нашата страна. Подчертава се, че прагматичният подход е и ще продължи да бъде водещ.
България е изменила отношението си към Русия, констатира изданието и подчертава, че дори съставът на делегацията на Медведев в София говори за това. В него влизат министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров, на енергетиката Александър Новак, на икономическото развитие Максим Орешкин, на труда и социалната защита Максим Топилин, генералният директор на държавната корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов, президентът на „Газпром“ Алексей Милер и др.
„През последното десетилетие София и Москва преживяха период на дълго охлаждане на отношенията. Дори в доклада за българската национална сигурност за 2016 година се твърдеше, че действията на Москва „заплашват единната, свободна и мирна Европа“, особено в Балтийско, Черно и източната част на Средиземно море, където Русия „усилва своя военен потенциал“. Докладът бе подписан от самия премиер Бойко Борисов“, припомня „Правда“.
През миналата година обаче Борисов измени риториката си и извърши редица достойни за уважение постъпки, пише изданието, като със задоволство отбелязва, че управляващите в България са влезли в правия път на Кремъл, а тонът на автора Любов Степушова /същата, която в своя статия за посещението на Борисов при Путин писа за „предателството на българските политици, което води до огромни финансови загуби за Русия“/ изобилства с нюанси на назидателност и задоволство от пречупването на непокорния:
„Първо, премиерът се извини за провалянето от България на трите ключови съвместни енергийни проекти: Бургас-Александруполис, „Южен поток“ и АЕЦ Белене. Второ, той изплати дълговете по АЕЦ Белене и трето – отказа да въведе допълнителните санкции срещу Русия във връзка със случая „Скрипал“.
Българският министър-председател обеща на среща с Владимир Путин, че ако Русия прекара през българска територия разклонение на газопровода „Турски поток“, този път българите няма да отменят проекта в угода на европейската „диверсификация“. На пресконференцията след срещата с Медведев Борисов отбеляза, че Черно море „трябва да бъде зона на туризъм и газопроводи, а не на военни действия“ и призова руската страна да седне на масата за преговори.“
Борисов бил усетил общата тенденция
Статията продължи да хвали новите български позиции по енергийните проекти, а от написаното е видно руското задоволство от начина, по който София е „легнала“ пред Москва по ключовите въпроси и си е взела бележка като непослушен хлапак.
„За промените спомогна и слизането от президентския пост на русофоба Плевнелиев и избирането на „проруския“ президент Румен Радев – продължава публикацията в „Правда“ – а също така и нарастването на националистическите настроения в Европа и отстояването от страна на Меркел, Ердоган, Орбан, Вучич и други лидери на техните интереси. Вече има разбиране, че ако не бъде прихванат веднага газовият поток от газопреносната мрежа на Украйна, България ще изгуби и обемите, които сега има /понастоящем през Украйна и България газът постъпва в Турция/, а също така и възможността за тяхното поддържане и за развитие в посока към европейски газов възел.
Борисов благодари на Медведев затова, че заради провала на „Южен поток“ не е завел искове срещу София за неустойки. Той разкритикува противниците на тясното сътрудничество с Русия в сферата на газовата и атомната енергетика. „Южен поток“ предполагаше трансфер на 60 млрд. /кубически метра газ/, сега става дума за 15 млрд. и да се говори за зависимост на страната ни според мен е неприемливо, каза той. Българският премиер нарече тези сили /които говорят така – бел. ред./ „национални предатели“, защото „искат да заровим в земята вложените в „Южен поток“ 6 милиарда евро.“
От статията става ясно, че налетите до момента пари в АЕЦ Белене ще бъдат употребявани като аргумент за възкресяване на тази енергийна мумия, която уж беше окончателно заровена с мораториума през 2012 година:
„Борисов не изключи и по-нататъшно сътрудничество с „Росатом“ по АЕЦ Белене. Той подчерта, че общата сума, инвестирана в проекта досега е 3 милиарда евро. „Дайте да ги хвърлим в Дунав, а после да платим още, като минимум, 20 милиарда за малки реактори“ – каза Борисов. На фона на изводите от работата на „Козлодуй“, след 10-15 години е възможно да ни се наложи да внасяме електроенергия, добави премиерът.“
Ако ще е прагматизъм, той ще е двустранен
„Правда“ изразява одобрение към „прагматичния“ подход на България и не скри, че той е в помощ на руската политика за „прекрачване“ на Украйна. Става пределно ясно, че Москва не прави на България никакви благодеяния, както понякога се представят руските предложения у нас, а от българското сътрудничество ще извлече пряка полза за свой голям външнополитически и икономически приоритет:
„По принцип прагматичният подход на София устройва Кремъл, тъй като е необходимо в най-кратки срокове да се прекрати транзитът на газ през Украйна, за да не се спонсорира антируският, нацистки режим там и да няма зависимост от неговите прищевки. „Газпром“ трябва да намери 1,4 милиарда евро за да дострои разклонението от границата със Сърбия, където работите вече завършват, до българската газопреносна система, която, както бе споменато, се използва за пренос от украинската тръба до Турция.
Както съобщи РБК, „Газпорм“ вече е намерил подизпълнител – компанията ТМК. Неин представител вече съобщи, че се разглежда възможността за участие в търга на „Булгартрансгаз“. Собственик на тръбата при всяко положение ще е българската компания, която е сертифицирана от ЕС за оператор на газопреносна система, така че възражения от страна на ЕК по третия енергопакет не би трябвало да има.
Както заяви в България Дмитрий Медведев, Русия е готова да разгледа възможността за строеж на АЕЦ Белене, но той поиска и гаранция от ЕС по повод строителството на разклонението на „Турски поток“ през България. Това също е прагматичен подход, който трябва да се приветства“ – пише „Правда“.
Публикацията сама по себе си дава достатъчно ясно картина на руско-българските отношения в областта на енергетиката и недвусмислено утвърждава, че променената българска позиция по енергийните проекти ще помогне много на руската външна и икономическа политика с оглед на изпълнението на стратегическата цел – заобикаляне на Украйна с газовите доставки.
Заб: Заглавието е на „Дебати.бг“