Правителството внесе в парламента на република Македония утвърдените проектоизменения чрез всеобхватен процес.
„Този процес в началната му фаза представлява нова стойност за македонското общество“, каза премиерът Зоран Заев на днешната пресконференция, на която разясни проектоизмененията към конституцията, произтичащи от Дговора с Гърция.
„Радвам се че чрез процеса на помирение намираме начини, които са наченки на различни отношения между властта и опозицията и в тази светлина вярвам, че тази всеобхватност, това протягане на ръка, ще отправи сериозно послание до гражданите за преодоляване на големите политически делби, които съществуват в държавата и за необходимостта гражданите да ни виждат заедно за важни въпроси в интерес на държавата и бъдещето на настоящите и бъдещите поколения“, каза Заев.
„Разговаряхме и с други законодатели и те имат право също да добавят изменения към самите изменения, а не нови, за да подобрят конституционните изменения. Говоря за депутата Панчо Минов и други, които според мен ще имат достатъчна мотивация да предприемат решителни стъпки и да се включат в по-голямо парламентарно мнозинство. Моето желание е да се включим всички, което означава максимално 120 депутати“, каза Заев, който не пожела да разкрие кои други депутати са включени в дебата, защото не знае дали ще останат с позиция „за“ до края на процедурата.
Промените в Конституцията в страната ще влязат в сила след като гръцкият парламент ратифицира Договора и протокола за присъединяване към НАТО.
„Нашата цел е началото на пролетта на 2019 г. да завършим подписването на протокола с НАТО. И през 2020 г. или в края на 2019 г. да станем пълноправен член на НАТО“, каза премиерът.
Той добави, че вероятно от понеделник ще бъде определен състава и председателя на Комисията за помирение в парламента, както и че няма условност за гласуването за НАТО и ЕС от депутатите от Беса, които поискаха в Конституцията да се въведат и други промени, свързани с албанския език