Министерският съвет прие т.нар. Истанбулска конвенция. Проектът разбуни духовете в управляващата коалиция в края на 2017-та година заради някои текстове в документа.
По първоначална информация вицепремиерът Валери Симеонов и председателят на ВМРО Красимир Каракачанов са гласували срещу текстовете. От кабинета категорично успокояват, че напрежение не трябва да има, а приетите текстове просто регулират домашното насилие и превенцията срещу насилието над жени и момичета.
От Министерския съвет са категорични, че няма да се наложи промяна в Конституцията.
Няма да се въвежда понятието „трети пол“, което бе основното притеснение на членовете на ВМРО, които в края на 2017 г. излязоха с декларация срещу текстовете в конвенцията.
Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2017-2018 г. има за цел изграждането на институционални механизми за координиране и мониторинг на дейностите по превенция и защита от домашното насилие, повишаване чувствителността на обществото за този проблем, както и на капацитета на професионалистите и институциите, отговорни за прилагането на мерките по превенция и защита.
В програмата са заложени мерки за превенция, обучение и квалификация, защита, възстановяване и реинтеграция на пострадалите от домашно насилие.
Правителството предлага на Народното събрание да ратифицира Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието на жени и домашното насилие, което е и една от мерките в одобрения национален план.
България подписа Конвенцията през април 2016 г. Това е първият инструмент в Европа, с който се създава цялостна правна рамка за защита конкретно на жените и момичетата от всички форми на насилие и за предотвратяване, преследване и премахване на насилието над тях, включително домашното насилие.
Т. нар. Истанбулска конвенция обхваща широк спектър от мерки – от събиране на информация и повишаване на осведомеността на обществото по този проблем, през предоставяне на защита и на услуги за подпомагане на жертвите, до всеобхватно криминализиране на различните форми на насилие срещу жени.
С присъединяването си към нея България се задължава да вземе мерки за предотвратяване и справяне със всички форми на насилие, породено от неравенството между половете, за защита на пострадалите и за ефективно съдебно преследване на извършителите, както и за събиране на информация и повишаване на осведомеността на обществото по проблема с домашното насилие.
Ратификацията на Конвенцията ще наложи промени не само по отношение на законодателството в областта на защитата на жертвите от домашно насилие, но и на отделни състави на престъпления, свързани с насилие, основано на пола, в Наказателния кодекс. В тази връзка към момента се подготвят нормативни изменения в гражданскоправната и в наказателноправната област.