Десислава Атанасова
Снимка: Наталия Киселова, Фейсбук

Вълна от недоволство по повод номинацията на Десислава Атанасова като конституционен съдия разбуни част от правната общност.

В профила си във Фейсбук преподавателят по конституционно право Наталия Киселова публикува снимка от зала в университета, в който преподава. От кадъра става ясно, че на черната дъска в аудиторията има надпис с тебешир: „Не на Атанасова в КС!“

„Преди лекция в аудиторията“, написа доц. Киселова над снимката без да я коментира.

Преди дни пред Дебати.бг адвокат Михаил Екимджиев коментира номинацията на Атанасова.

Според него това е „предизвестен избор, който би бил изненадващ и катастрофален в една нормална и правова държава“.

Адв. Екимджиев за ДЕБАТИ: Главните прокурори продават независимостта на прокуратурата на силните на деня

Според него КС е имал някои спорни решения, които показват „тенденция на ценностна и юридическа деградация“ и с назначението на Атанасова „той няма накъде да пропада повече“.

Екимджиев дори отправи предложение до президента Румен Радев,

с което държавният глава да осуети назначението на Атанасова по аналогия с действията на предшественика му Росен Плевнелиев през 2012 година.

Тогава с  напускането си на процедурата по назначаването на нов член на КС – Венета Марковска, той осуети нейното назначаване.

С остра реакция излязоха и от „Правосъдие за всеки“, които настояват за откриване на нова процедура по номиниране на кандидати за КС.

От организацията наричат кандидатурата на Атанасова „откровено партийна и непрофесионална“.

И припомнят:

С приетите изменения в Конституцията на Република България се въведе нов текст чл. 91а: „Народното събрание следва да спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се избират от него, с цел да бъде гарантирана независимостта на лицата/или на органите.“

От „Правосъдие за всеки“ определят това отстъпление на управляващото мнозинство от „собственото си конституционно творение“ и смятат, че в случая става въпрос за „политическа сделка по партийни квоти“.

Лидерите на конституционното мнозинство се подписаха под озадачаващи и фактически неиздържани мотиви за кандидат, който е на Ти с политиката, но на Вие с Правото, на Ти със схемите и сделките, но на Вие с ценностите; човек на онова статукво, което отдавна се гаври с Правото и подписал срамната „Борисовска конституция“ през протестно лято на 2020 г.“, пише още в позицията на „Правосъдие за всеки“.

От организацията дори призовават за това номинацията да не се превърне в „безкритично завършен избор“, което би било риск да се прокара „магистрала за предстоящия избор не само на всички членове на регулаторни органи, но и на новата Антикорупционна комисия и ключовите за съдебната власт органи – Висш съдебен съвет, Висш прокурорски съвет и Инспектората към ВСС“.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук