Правосъдие за всеки

Инициативата „Правосъдие за всеки”, чиито представители са тясно ангажирани с темата за правосъдна реформа, призовават депутатите в 48-ото Народно събрание да направят, а не да имитират съдебна реформа, като за целта се обръщат към тях с няколко предложения.

ДЕБАТИ.БГ публикува целия текст на писмото, изпратено до медиите:

Уважаеми народни представители,

Обръщаме се към Вас във връзка с ясно заявеното от Вашите парламентарни групи и партийни лидери намерение за провеждане на съдебна реформа в 48-ото Народно събрание, включително с конституционни промени. Времето за тази съдебна реформа, която услужливо към главния прокурор някои наричат „правна реформа“, е настъпило отдавна, поне преди десет години. Точно този дълъг период от време доказва, че тя вече е неизбежна!

Вие също разбирате това, пределно наясно сте, че няма как да отговорите нито на обществените очаквания, нито на препоръките на европейските ни партньори и изискванията за получаване на средствата по ПВУ, ако не осъществите съответните промени на законите и Конституцията, с които да гарантирате върховенството на правото и независимостта на съда! Наясно сте също така, че това е една от възможностите за постигане на съгласие за съставяне на редовно правителство с къс мандат, което да работи и да се отчита пред Народното събрание, докато обсъдите и приемете необходимите законодателни и конституционни изменения в следващите шест месеца. Създадохте нарочна конституционна комисия и е време да я изпълните със съдържание и натоварите с ефективна работа в обществен интерес. Време е да направите, а не да имитирате реформата в съдебната власт и системата на прокуратурата!

Ето защо се обръщаме към Вас с нашите съвсем конкретни предложения, а именно:

  • Обсъдете и подпишете споразумение за конституционни и законови промени в устройството на съдебната власт и прокуратурата, с което да се гарантира конкретен и възможно най-кратък и разумен срок за осъществяването им. Така бихте гарантирали и съставяне на правителство, което да работи поне до осъществяването на тези промени.
  • В срок до един месец внесете всички проекти за конституционни промени, които след първото четене да се обединят в общ проект, по който да се внасят предложения, ако е невъзможно внасянето на такъв общ проект след преговорите между политическите сили.
  • Проектът за промени задължително следва да предвижда промени в чл.126 от КРБ, като се предвиди отпадане на длъжността главен прокурор (за това ще направим нарочна дискусия и ще ви дадем допълнително писмени мотиви) или отпадане на методическото ръководство и надзора за законност на главния прокурор върху дейността на всички прокурори. Следва да се въведе на конституционно ниво и фигурата на разследващия главния прокурор, който не трябва да е прокурор от системата, ако длъжността се запазва.
  • Проектът за промени задължително трябва да предвижда и намаляване на парламентарната квота във ВСС от единайсет на седем или пет членове, които да са разпределени преимуществено в прокурорската колегия, или разделянето на ВСС на Съдийски и Прокурорски съвети. Следва да се предвиди и конституционно изискване за критериите и начина на избора им, като изрично се посочи, че от парламентарната квота не може да влизат във ВСС действащи прокурори и съдии.
  • Да се обсъди връщането на следствието в изпълнителната власт и гарантирането на неговата независимост и оперативна самостоятелност при водените разследвания.
  • Да се обсъдят критерии, принципи и нова процедура за избор на главен инспектор и членове на Инспектората към ВСС, като кандидатите да се излъчват от професионалните гилдии, адвокатските съвети, правните факултети и неправителствени организации с юридически профил.

Призоваваме паралелно с парламентарното обсъждане да се проведе и обществен дебат по готвените промени, като се поканят магистрати, юристи и особено конституционалисти, които не са в конфликт на интереси с оглед на заеманите от тях длъжности в момента, за да изразят своите становища.

Ние от „Правосъдие за всеки“, като много тясно ангажирани по темата от седем години, предлагаме първи възможността да организираме и проведем такъв дебат, веднага след като бъде постигнато евентуално споразумение за съставяне на правителство, с участието на водещите юристи от всички парламентарни групи, които да представят своите идеи и проекти!

Няма да приемем никакви опити за подмяна на темите в този дебат, за симулиране на реформи под диктовката на главния прокурор, ВСС или някои партии, поддържащи досега неизменно статуквото в съдебната власт и система, нито нови „исторически компромиси“ или опити за безкрайно отлагане на дебата и решенията след него! Ако видим, че това се случва, ще го изобличим и ще потърсим заедно с активната част на гражданското общество други начини за решаване на тежкия проблем в съдебната власт, който застрашава държавността!

С уважение:
адв. Велислав Величков,
председател на сдружение „Правосъдие за всеки“

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук