На 27 юни 1954 г. в Обнинск, СССР, е пусната в експлоатация Обнинската атомна електроцентрала – първата в света атомна електроцентрала, която работи в продължение на 48 години. Тя е изведена от експлоатация в 11:30 ч. на 29 април 2002 г., а реакторът на централата е спрян окончателно на 30 април 2002 г.
Съобщение на Министерския съвет на СССР за пускането в експлоатация на първата атомна електростанция:
В Москва на 30 юни 1954 г. с усилията на съветските учени и инженери са завършени успешно работите по проектирането и строежа на първата промишлена електростанция с атомна енергия с полезна мощност 5000 киловата.
На 27 юни 1954 година атомната електростанция е пусната в експлоатация и дава електрически ток на промишлеността и селското стопанство в съседните райони. За пръв път промишлена турбина работи не за сметка на изгарянето на каменни въглища или друг вид гориво, а за сметка на атомна енергия – разпадането ядрото на атома, на урана.
Централата е в гр. Обнинск – първият наукоград в Русия. Намира се на около 100 км. от столицата Москва. В него е разположен и Държавният физико-енергетически институт, който стои зад създаването на АЕЦ.
С пускането в действие на атомната електростанция е направена реална стъпка в използването на атомната, енергия за мирни цели. Съветските учени и инженери работят за създаване на промишлени електростанции с атомна енергия с мощност 50 000 -100 000 киловата.
През 2002 бе Министерството на атомната енергия на Русия обяви, че първата съветска АЕЦ, която бе спряна от експлоатация, ще бъде превърната в музей, предаде РИА „Новости“.
През последните години от своето съществуване, Обнинска АЕЦ е била изключително губеща: произвежданите от нея изотопи не са покривали и една десета от разходите за експлоатация. А средствата за евентуален ремонт и реконструкции не биха се изплатили в близките 15 години.
Източник: БТА
Още любопитни новини – четете тук