Кирил Петков

Неочаквано днес превозвачите публикуваха разговор от работната среща вчера с премиера Кирил Петков. Това е необичайно и некоректно действие, извършено без знанието на всички участници в срещата. Поради преднамереното записване Министерският съвет днес излезе със становище, че изглежда, че е търсен именно конфликт.

Поведението на превозвачите значително напомня на това на пътищарите. То е изпълнено със закани и ултиматуми от всякакъв характер и навява на мисълта, че те целят не решаване на проблема, а създаване на криза в държавата.

В четвъртък превозвачи напуснаха срещата с Кирил Петков, обявявайки, че държавата не е на премиера. След това, в някои медии изтече запис, за който се твърди, че е от тази среща.

„Министерският съвет с участието на министъра на транспорта и съобщенията Николай Събев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов покани на среща представители на превозвачите, за да им представи предстоящи мерки на правителството и да бъдат чути техните предложения. Срещата беше работна и не се предполагаше да бъде записвана без знанието на участниците в нея. Наличието на запис навежда на мисълта, че е търсен конфликт.”

От там посочват, че кабинетът категорично не търси конфликт, а доказателството е именно инициирането на поредици от разговори с бранша.

„За съжаление, на срещата диалог не беше намерен с част от представителите от сектора. Правителството благодари на тези, които останаха и имаха готовност да дискутират как най-добре да бъдат подпомогнати“, казват от правителството.

В записите се чува глас, наподобяващ този на премиера да казва:

„Ако искате винаги можете да си тръгнете, това е… По всяко време сте поканени, ако ви е досадно и [искате] да излезете – вратата е там.”

Някой от превозвачите му отвръща и му казва да не разводнява темата.

„Вие имате среща в 17:00 часа след това. И въпросите, които ние сме ви поставили, остават без отговор в момента. Така че много ви моля, нека да не разводняваме”

Гласът, наподобяващ този на Петков, обаче настоява: „Повярвайте ми, ако не искате да слушате, вратата е там. Ето я. Зад Вас. Няма… Аз решавам тук как ще говоря и какво ще говоря“.

Вчера след срещата министъра на регионалното развитие Гроздан Караджов заяви, че премиерът е бил провокиран и прекъсван неколкократно от представителите на транспортния бранш. А пък според Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи те не са чули нито една антикризисна мярка. Поради което и от там обявиха, че започват нова поредица от протести от 10 май.

Същевременно от МС съобщиха, че една от мерките, които кабинетът ще задейства през следващата седмица, е да поиска дерогация от ЕС за освобождаване от акциз на електроенергията и природния газ. Съгласно чл.15 от Директива 2003/96/ЕО на Съвета на ЕС от 27 октомври 2003 г. относно преструктурирането на правната рамка на Общността за данъчно облагане на енергийните продукти и електроенергията, държавите-членки могат да прилагат пълно или частично освобождаване от данъци или намалени ставки на данъчно облагане по отношение на електроенергията от възобновяеми енергийни източници; енергийните продукти и електроенергията, използвани за превозването на стоки и пътници чрез железопътен транспорт, метро, трамваи и тролейбуси, както и електроенергията, природният газ, въглищата и твърдите горива за бита. Също така е допустимо освобождаване от акцизи на природния газ за държавите-членки, в които делът на природния газ в крайното енергийно потребление е под 15%.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук