Румен Радев
На снимката: Румен Радев

Македонските българи се борят за равноправие, което да е гарантирано в тяхната конституция. Те се борят за пълноценната си интеграция в обществения живот в страната. Това е коренно различно от сепаратистките нагласи и претенциите за малцинство, които изповядват хората, с които се среща президентът Пендаровски. Това заяви президентът Румен Радев.

„Всяко прибързано действие на българското правителство, всеки позитивен сигнал, може да се тълкува превратно като някакви отстъпки от българската страна. Посещението на българския премиер в Северна Македония беше прибързано. Имал съм откровени разговори с него.“, добави Радев.

Президентът обясни, че всяко прибързано действие, от своя страна, може да се приеме като отстъпка. Той подчерта, че е от изключителна важност българската дипломация да работи пълноценно, да не се доверява на експертизата отвън и да не се поддава на натиск.

„България е отворена за диалог винаги и когато политиците от Република Северна Македония обикаляха европейски столици, отбягваха София. Радвам се, че този диалог започна да се случва. Държа връзка с президента Пендаровски. Ще търсим подходящ момент за среща на високо ниво, но това зависи и от неговите действия”, посочи Радев.

Критики и във вътрешен план

Във вътрешен план Радев обясни, че е притеснен от покачващите се цени и покупателната способност на българина. Моята тревога е за бъдещето на българската енергетика, за цените на тока за гражданите и за предприятията, каза още президентът.

Той посочи, че когато кабинетът извършва смени в ръководството на дружествата, би следвало да гарантира, че няма да има отново частни посредници при доставката на газ, че ще се постигнат по-добри условия за България и по-добри цени.

„Надеждата ми е в тази си дейност кабинетът да не се изкушава по наследения управленски модел, който използваше службите, бордовете, регулаторите за разправа и за прокарване на частни интереси, който обвиняваше в нарушение на закона, защото ако се използва същият подход.”, заяви още държавният глава, намеквайки за опасност от зависимости.

Преди 2 дни почти същата позиция зае и ПП ГЕРБ, като Делян Добрев, бивш министър на енергетиката от ГЕРБ, заяви, че не Българският енергиен холдинг, а газовата мафия е сменила Николай Павлов. Той заяви, че именно с тази мафия се е преборил Бойко Борисов в първия си кабинет. Според него причината е изтичането на 10-годишния договор, който ГЕРБ са сключили през 2012 г., а фирмите посредници, през които купуваме синьо гориво са тези, които са се преборили за уволнението на Николай Павлов.

Освободеният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов се считаше за човек на Румен Радев, тъй като беше служебен министър на енергетиката в първия служебен кабинет на Радев в началото на 2017 г., след което се върна начело на газовия доставчик

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук