Джо Байдън

Президентът Джо Байдън се бори срещу критиките относно преценката, компетентността и дори съпричастността му към хаотичното отстъпване на САЩ от Афганистан. И всеки опит на администрацията да потуши фурора, който опетнява имиджа на Америка, предизвиква само още въпроси.

В Белия дом Байдън отговори на въпроси на журналисти, но те бяха подкопани от собствените му военни лидери и персонал. Например твърдението му, че САЩ са „нямали индикация“, че американците в Кабул не са успели да стигнат до летището, заради тълпите и контролно-пропусквателните пунктове, които талибаните разположиха в  целия град.

„Сключихме споразумение с талибаните. Досега те са им позволявали да преминат“, каза Байдън. „Не знаем за никакви обстоятелства, при които американските граждани, носещи американски паспорт да се опитват да стигнат до летището.“

Малко по-късно министърът на отбраната Лойд Остин каза на депутатите от Камарата на представителите, че някои американци са били бити от талибаните в Кабул, докато са проправяли път към летището.

На въпрос за коментарите на Остин, прессекретарят на Пентагона Джон Кирби каза, че докладите са „дълбоко обезпокоителни“ и допълни, че САЩ са съобщили на талибаните, че това поведение е „абсолютно неприемливо, че искат свободно преминаване“.

При натиск Кърби каза пред репортери, че американската армия е изпратила допълнителни войски, които биха могли да им позволят да излязат в Кабул, за да извлекат американските граждани и да ги доведат на летището, ако е необходимо, но той отказа „да говори за потенциални бъдещи операции“.

Президентът Джо Байдън заяви в телевизионно обръщение, че не може да гарантира крайния резултат от аварийната евакуация от летището в Кабул, като го нарече една от най-„трудните“ въздушни операции досега.

Той заяви, че американските военни сили са прехвърлили 13 000 души от Афганистан от 14 август, а 18 000 са били евакуирани още през юли – повечето с частни чартърни полети, „с помощта на правителството на САЩ“.

Има бойци на Ал Кайда и Ислямска държава в Афганистан

Твърдейки, че САЩ вече нямат интерес в страната, Байдън каза още, че Ал Кайда е „изчезнала“ от Афганистан. Но собствената му администрация призна, че това не е вярно.

„Бойци на терористичните организации Ал Кайда и Ислямска държава (ИД) запазват присъствието си в Афганистан, но точният им брой не е известен на американската страна“, съобщи говорителят на Пентагона Джон Кърби.

„Знаем, че Ал-Кайда присъства в Афганистан, както и Ислямска държава. Не вярваме, че броят на техните бойци там е притеснителен, но нямаме точна цифра“, каза той на брифинг за журналисти.

Внесоха в Конгреса на САЩ резолюция за импийчмънт на Байдън

Междувременно скандално известната с екстравагантните си изявления конгресменка от щата Джорджия Марджъри Тейлър Грийн предложи Конгресът да обяви процедура за импийчмънт на президента на САЩ Джо Байдън.

Грийн заяви, че е внесла в Конгреса проекторезолюции за отстраняване на Байдън от власт, тъй като се твърди, че е оставил 10 000 американци в Афганистан след завземането на властта от талибаните. Тя също така твърди, че президентът е нарушил имиграционните закони, като е допуснал криза на южната граница на Съединените щати, и си е присвоил законодателни правомощия, противно на позицията на Върховния съд, като е удължил мораториума за изселване на некоректни наематели.

„За седемте кратки месеца от президентството на Джо Байдън Америка загуби уважението на целия свят. Доказателствата са ясни и действията му са толкова груби, че трябва да бъде отстранен от поста“, се казва в изявление на конгресмена от републиканската партия.

Нейната инициатива има малък шанс за успех в Конгреса, където и двете камари се контролират от демократите, подкрепящи Байдън.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук