Турция, Сирия

Турската операция в Сирия „Извор на мира” продължава вече почти седмица. Анкара заяви, че сирийската инвазия има за цел да изчисти граничните райони, за да създаде така наречената безопасна зона, която да се използва за връщане на милиони сирийски бежанци, избягали от домовете си в хода на продължаващата 8-годишна сирийска гражданска война.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви по-рано, че сухопътното и въздушно военно нахлуване на страната му е започнато „в съответствие с международното право, член 51 от Устава на ООН и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН за борба с тероризма“.

Вашингтон заплаши, че ще наложи „мощни“ икономически санкции срещу Анкара за военните атаки.

Ситуацията с турската операция в Сирия може да създаде „непоносима хуманитарна криза“, заяви Еманюел Макрон по време на среща на съвета за сигурност в Елисейския дворец.

„Турската операция в Сирия, разбира се, е в центъра на нашето притеснение. В последните часове разговаряхме с президента САЩ Доналд Тръмп, с президента Турция Ердоган и отправихме ясно послание. Общото ни желание е да спрем това насилие“, каза френският лидер.

Той отбеляза, че „нашето убеждение е, че тази операция … може да създаде непоносима хуманитарна ситуация, от една страна, а от друга, да допринесе за укрепването на Ислямска държава в региона“.

Сирийските власти многократно осъждаха окупационната политика на Турция в Северна Сирия. Русия заяви, че Турция трябва да избягва действия, които биха могли да попречат на разрешаването на конфликта в Сирия, който продължава от 2011 г.

Германският канцлер Меркел също предупреди, че нахлуването може да засили позициите на Ислямска държава и да дестабилизира региона.

„Канцлерът изрази подкрепа за незабавното прекратяване на военната операция“, заяви Улрике Демер, говорител на Меркел.

Берлин спря част от износа на оръжие за Турция. Меркел също предупреди Ердоган, че въпреки интересите на турската сигурност по сухопътната граница, офанзивата вероятно ще измести големи части от населението в Северна Сирия, заяви Демер.

Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че ще настоява за забрана на ЕС за продажба на оръжие в Турция, след като Анкара разшири атаката си срещу кюрдските сили в северна Сирия, съобщи АФП.

Конте направи това изказване преди среща в Люксембург днес на Комитета по външни работи на Европейския съюз по въпроса – и ден след като Франция и Германия се присъединиха към списъка на страните, спиращи доставките на оръжие за Турция. Външните министри на ЕС се срещат в началото на тази седмица преди срещата на върха на държавните ръководители, като двете сесии са посветени на справянето със ситуацията в Сирия.

По рано вчера Доналд Тръмп нареди на всички американски войски да се оттеглят от северната част на страната, за да се избегне кървав конфликт между Турция и подкрепяните от САЩ кюрдски войски, който „се влошава с времето“, заяви днес министърът на отбраната на САЩ Марк Еспър.

Оттеглянето предполага вероятно пълно изтегляне от Сирия на около 1000 американски войски, които си партнираха с кюрдите за борба срещу групата на Ислямска държава в Североизточна Сирия, въпреки че Еспър не каза, че американските войски напускат страната, съобщи АП.

Властите, ръководени от кюрди в северната част на Сирия, постигнаха споразумение със сирийското правителство в Дамаск за разполагане на сирийските сили по цялата турска граница, за да подпомогнат отблъскването на продължаващо военно нашествие от Дамаск.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук