Проектобюджетът за 2025 година и средствата за образование бяха обсъдени на Отраслов съвет в МОН

На заседание на Отраслов съвет в Министерството на образованието и науката (МОН), в присъствието на министър Красимир Вълчев, бяха потърсени решения относно проектобюджетът за 2025 година и разходите за образованието, според информация публикувана в официалния Facebook профил на Синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“.

В синдикалното съобщение се посочва, че „министър Вълчев е разгледал трудностите, свързани с бюджета, и съкращаванията в разходите от страна на Министерството на финансите“. „Обсъдени бяха две възможности за увеличение на учителските заплати: с 12,6% от 1 януари 2025 г. или с 15% от 1 март 2025 г. Социалните партньори се съгласиха на увеличение от 1 март 2025 г., което би могло да влезе в сила технически през април 2025 г.“, уточняват от Синдиката „Образование“.

Според синдиката, „социалните партньори се договориха да формират работна група, чиято цел ще бъде разработка на стратегия за напредък на учителските заплати, с цел достигане на поне 150% в идните години“.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев разгледа приоритетите пред Отрасловия съвет и концепцията за обновяване на учебните програми.

Синдикатът „Образование“ подкрепи поставените приоритети и концепцията за изменения в учебните програми, като предложи няколко дискусии относно възпитателната роля и ценностната система в училище; необходимостта от задължителен предмет „Религия“; финансирането на образователната система и заплатите на учителите; адаптиране на учебните програми; анализ на основното образование след седми или осми клас.

Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в образованието, сподели пред БТА, че „участниците в Отрасловия съвет се обединиха около решението учителските заплати да се увеличат с 15% от 1 март. Прилагането на увеличението ще е на базата на заплатата, която ще бъде получена през април. Това представлява консенсуса, до който достигнахме“, уточни Стаматов. Той добави, че има предвидени средства и за непедагогическия персонал, където увеличението не може да бъде измерено в проценти.

Диян Стаматов е и директор на 119-то Средно училище „Акад. Михаил Арнаудов“ в София.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук