Анна Кръстева
Стопкадър: bTV

Отношенията между ГЕРБ и президентството са в етап на тихо съжителство. Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ политологът проф. Анна Кръстева.

В размяната на обвинения между Делян Пеевски и президента, в която се включиха и БСП, МВР и прокуратурата до тази сутрин ГЕРБ не са взеха отношение.

Нинова съобщила за корупция в правителствата на Радев, МВР каза, че работи по сигнали

Според проф. Кръстева в историята на взаимодействие между партията на Борисов и президента Румен Радев могат да се откроят два етапа.

„В първия това беше истинското противоборство – сблъсък, в който и двете страни имаха желание да си противостоят. И двамата протагонисти – и президентът, и почти през цялото това време – премиерът Борисов, печелеха, защото, като на гладиаторска битка двамата трупаха рейтинг от това противоборство“, обясни професорът.

Според Кръстева през последните няколко години има нов етап в тези отношения, в който противоборството вече е отминало.

„Няма, естествено, публични прегръдки, но има една тиха подкрепа. Така че, ние сме в този втори етап на тихо политическо сближаване на ГЕРБ и президента, което няма ярък политически израз“, коментира Кръстева.

Според нея атаките срещу президента не могат да бъдат обяснени с появата на нов политически проект около него, каквато е тезата на държавния глава.

„Регистрацията на нова партия у нас не е новина. Във всяка демократична държава всеки може, при определени условия на закона, да регистрира партия. Опитът от последните години ясно показва, че няма вече партии комети.

Бивш министър в два служебни кабинета на президента патентова „Движение Трети март“

Няма го феноменът – Симеон Сакскобургготски идва, основава партия, а още преди да я регистрира влиза в парламента с мнозинство. Дори когато партия получи на принципа на кометата общественото доверие – като „Има такъв народ“, с техни активни усилия това се срина месеци след това“, каза професорът.

Според Кръстева ДПС има свой електорат, който не би могъл да се повлияе от появата на нова партия.

„Така че някакъв огромен страх да тресе политическите лидери, особено ДПС… По какъв конкретен, дълбинен или ключов начин може да бъде разклатена от регистрацията на една партия? ДПС има много специфичен електорат, който не се променя от броя български партии по никакъв начин“, поясни тя.

Цялото интервю четете утре.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук