Антоний Тодоров
На снимката: политологът проф. Антоний Тодоров.

Освен правилната противоепидемична стратегия от особена важност е стратегията за нормализация на обществения и икономическия живот, подчерта в интервю за „Дебати.бг“ политологът проф. Антоний Тодоров. Той смята, че кабинетът е намерил някакъв успешен компромис, така че мерките едновременно да имат резултат и да не са най-жестоките възможни, но проявява опасно бездействие по отношение на планирането на излизането от извънредната ситуация. Това влиза в контраст с лидерските решения в развитите европейски държави, чийто ръководители вече очертават възможностите за отхлабване на противоепидемичните мерки и мислят за поетапното им премахване, за да дадат глътка въздух на забуксувалата икономика и нарушения социален живот.

„Правителството и тези, които го подкрепят, изглежда нямат никакъв план за нищо, освен това как да останат по-дълго на власт. Нямат стратегия, програма и дори мислене в малко по-далечна перспектива. Дори президентът Радев, когато каза в едно изказване, че трябва да се мисли за такова постепенно излизане, върху него се изсипаха обвинения, че иска да бъдат прекратени ограничителните мерки. Не мисля, че е добре да не се мисли за бъдещето. Все още последиците от тази криза напълно не сме ги усетили – нито в икономически, нито в социален и психологически план. Щастливи са тези, които живеят с някого, но за самотните хора, които са още по-затворени в къщи, нямаме представа какво точно ще се получи накрая. Имаме числа за загубени работни места или за бизнеси, които се опитват да оцелеят с мерките на правителството, но има и мерки, чиито ефект всъщност не можем да предвидим – как ще се преструктурира заетостта и икономиката, какъв тип ще е безработицата след края на епидемията, кой ще оцелее и кой няма в стопанския живот, а да не говорим как ще протекат изборите догодина.

Тъкмо затова още отсега е добре да уговорим стратегия за излизане. Не само мерки, които се опитват да потушат непосредствените резултати от епидемията и карантината, но и мерки как да продължим нататък. За съжаление не се води никакъв диалог“ – заяви проф. Тодоров пред „Дебати“.

По думите на проф. Тодоров практиката със спешно и без дискусии удължаване на срока на извънредното положение е опасна, защото не се знае колко може да продължи. Той изпитва опасения от нея и сподели своите притеснения, че може да се превърне в средство за удължаване на оставането на сегашните управляващи във властта без ясно крайна дата. Проф. Тодоров предупреди, че извънредно положение се прилага в извънредни ситуации, каквато настоящата безспорно е, но то трябва да бъде широко обсъдено преди да се въведе или удължи, защото трябва да си даваме сметка, че осигурява и извънредни пълномощия на правителството.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук