Прокуратурата прекрати разследването за търговия с влияние срещу секретаря на президента Пламен Узунов и бизнесмена Пламен Бобоков.
Това съобщиха днес от държавното обвинение, като обявиха, че двамата са били привлечени като обвиняеми за престъпен сговор и престъпления по служба, но от събраните доказателства било установено, че деянията, за които са обвинени, не съставляват престъпления.
Разследването срещу Узунов и Бобоков започна през юни 2020 г., когато тогавашната Специализирана прокуратура разпространи снимки от комуникация между Узунов, Бобоков и окръжния прокурор от Русе Николай Николов, който след това подаде оставка, пише lex.bg.
Тогава
от прокуратурата обявиха,
че от разкритата комуникация на Бобоков става ясно, че той си говори с хора с имунитет, с висши държавни служители, подсъдими и обвиняеми, които се укривали в чужбина. Сред контактите му бил и секретарят по правни въпроси и антикорупция на президента Румен Радев – Пламен Узунов.
Публикувана беше комуникация между двамата, според която Бобоков живо се интересувал от съдебното разрешение на казуса с либийския танкер BADR от края на 2018 г. Тогава корабът беше конфискуван в Бургас, а екипажът му свален, като „Морска администрация“ и Гранична полиция съдействали на частния съдебен изпълнител Тотко Колев, който възложил танкера на българска компания след проведена публична продан заради дълг от над 9 млн. долара. Последва заплаха от Либия, че ще бъдат
задържани всички български кораби,
които навлизат в либийски пристанища, но в крайна сметка скандалът беше потушен, а корабът – върнат на държавната либийска корабна компания.
Държавното обвинение разпространи тогава комуникация на Бобоков и с окръжния прокурор от Русе Николай Николов, който няколко пъти е кандидатствал неуспешно за окръжен прокурор на града, за последно преди 4 години.
„Станалото-станало. Ще го преживея пак. Разчиташ, излъгаха теб. Разбери истината, за теб е важно. Не оставяй нещата така. Длъжници са ти! Захапи и стискай! Отмъсти и за мен“, писал Николов на Бобоков след неуспешния избор, а бизнесменът му отговорил, че е взел мерки и съжалява за случилото се.
След това Бобоков призна, че е ходатайствал на Николов, защото са приятели, но това не е търговия с влияние и доказателство за това бил неуспехът на прокурора на конкурса.
„Обвинението към мен за търговия с влияние е абсурдно, това е висша форма на цинизъм, но това не ме изненадва. Търговията с влияние предполага наличието на такова влияние, аз нямам такова влияние. Аз мога да търгувам само с масла“, коментира след това Бобоков.
Последва и
безпрецедентната акция на прокуратурата
и полицията в президентството през юли 2020 г., при която Узунов беше задържан заедно с президентския съветник Илия Милушев. След това започнаха и протестите срещу тогавашното правителство на ГЕРБ и срещу главния прокурор Иван Гешев, а година по-късно обвинител №1 каза, че акцията в президентството е била „комуникационна грешка“, защото прокуратурата не е успяла да я обясни добре ситуацията. Арестите на Узунов, Бобоков и Милушев бяха признати за незаконни от съда.
Преди две години прокуратурата внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу Пламен Бобоков, брат му Атанас, бившия зам.-министър на околната среда Красимир Живков и още трима души. Според прокуратурата става дума за схема за
незаконно загробване на опасни отпадъци
чрез фиктивни дружества, които са имали отношения с дъщерната фирма на компанията на Бобокови „Монбат“ – „Монбат Рисайклинг“
След закриването на спецсъда, материалите бяха прехвърлени в Софийския градски съд. Преди това други трима обвиняеми по това дело сключиха споразумения и получиха различни условни присъди. Миналата година съдът върна делото на прокуратурата заради много неясноти в обвинителния акт, а от държавното обвинение днес съобщиха, че това разследване продължава.
Още новини от деня – четете тук