Прокуратурата на Лаура Кьовеши разпространи и колаж за реклама на разследването си.

Европейската прокуратура започна обиски в София по разследване за „възможна корупция и злоупотреба“ със средства от ЕС за ремонтите в центъра на София, съобщиха от институцията на Лаура Кьовеши.

Става дума за пари, отпуснати за възстановяването на историческия център, „включително емблематичните жълти павета“, се казва в съобщението.

Кодовото име на разследването леко напомня времето на Цветан Цветанов като вътрешен министър, но е още по-енигматично – „Пътят на жълтите павета“. Софийските фирми и отговорници за ремонтите на ремонтите ще бъдат проверявани за лошо управление на средствата, отпуснати на Столична община за реновиране на центъра – проект, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие.

„Възможната“ корупция се изчислява за щети от поне 3 милиона евро. Прокуратурата на Кьовеши е започнала това разследване през есента на миналата година. Проверяват се договори, сключени между Столичната община и 2 търговски дружества, спечелили обществени поръчки.

Според разследването през 2018 г. е сключен първи договор за възстановяване на центъра на София (включително булевард „Цар Освободител“ и площад „Народно събрание“). През 2020 г., след извършени плащания, договорът е бил прекратен по взаимно съгласие. Посочената причина е несъответствие между условията на договора и инвестиционния проект. Строителните дейности можело да нанесат щети на Централния военен клуб в София, построен през 1907 г., който има историческа стойност. Въпреки това около 3 милиона евро са били платени на изпълнителя – без неустойки за просрочие, допълва прокуратурата на ЕС.

След прекратяването на този договор, общината е подписала нов – с нов изпълнител, при същите условия. Новият изпълнител е поискал предварително около 750 000 евро, за да възстанови жълтите павета, защитени от Закона за културното наследство. Тази сума засега не е изплатена, отбелязва прокуратурата на ЕС.

Поисканата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството техническа експертиза е установила, че паветата са лошо положени, има и напукани. Лошото качество на ремонта на паветата, изработени през 1908 г., заедно с липсата на проверки от страна на общината, биха могли да създадат допълнителни разходи, показват финансовите документи, предоставени на прокуратурата на ЕС.

Според разследването изпълнителите са представили фалшиви документи с невярна информация, удостоверяващи, че работите са извършени в съответствие със спецификациите, което е довело до неправомерни плащания. Което пък, от своя страна, трудно се случва по погрешка.

Днешните обиски се извършват от ГДБОП на 5 места. За целите на разследването полицията иззема документация и електронни доказателства, свързани с изпълнението на проекта, се уточнява в съобщението.

Припомняме, че обновяването на центъра на София започна през 2018 г., а първият строител на обекта беше фирмата „ПСТ груп“. След по-малко от година обаче дейностите бяха прекратени заради грешки в проектирането и изпълнението. След това общината обяви нов търг, спечелен от „Трейс Груп Холд“. Срокът на изпълнение беше 300 дни. Работата започна през юли м.г., а през септември гражданската организация „Спаси София“ констатира, че след пренареждането в големи участъци жълтите павета изглеждат по-зле и отпреди ремонта. Хората на Фандъкова тогава заявиха, че в социалните мрежи се пускат манипулирани снимки. Тази версия оцеля до изборите на 2 октомври, след което столичната управа смени тона и призна за проблеми с ремонта. За това помогна и видео, на което се вижда как работник на „Трейс Груп“ троши жълто паве с чук. След видеото Фандъкова обеща да глобиа фирмата със 100 000 лв.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук