Снимката е илюстративна.

Докато Европа усеща жегата, политиците се потят.

Във Великобритания в събота беше свикано извънредно заседание на кабинета, за да се обсъди първото в историята на Великобритания предупреждение за горещини „Екстремно червено“. Във Франция един от депутатите определи знойното време като „ад“. В Португалия министър-председателят следи за опасни горски пожари.

Тъй като температурите в Западна Европа ще надхвърлят 40 градуса по Целзий тази седмица, Южна Европа вече се бори с последиците от още по-силни летни горещини, които според учените са резултат от променящия се климат в света.

В Средиземноморието пожарникарите се борят да овладеят пламъците, реките пресъхват, а хиляди хора са евакуирани от домовете си. Досега повече от 230 души са починали от горещини в Испания и 238 в Португалия, съобщават местните медии.

Очаква се температурите – резултат от бавно движеща се област на високо налягане, внасяща изгарящ въздух от Северна Африка – да продължат тази седмица и да се придвижат на север и изток към Франция, Германия, Белгия и Обединеното кралство.

Ето пет държави, които усещат последиците от горещата вълна в Европа.

Португалия

Португалското правителство понижи степента на тревога с една степен в неделя поради подобряването на метеорологичните условия, при които през последните дни избухнаха стотици пожари.

В петък и събота бяха регистрирани близо 250 нови пожара, повечето от които североизточно от Порто, но в неделя правителството заяви, че през следващите дни температурите може да се понижат с до 8 градуса. Понижаването на нивото на тревога ще позволи на земеделските стопани да приберат реколтата от летните култури рано сутрин и вечер.

Според „Ройтерс“ португалското министерство на здравеопазването е съобщило в събота вечерта, че повече от 650 души са починали заради горещините през предходната седмица, като повечето смъртни случаи са сред възрастните хора. Между 7 и 13 юли на всеки четиридесет минути е умирал по един човек.

В сряда в Луса в центъра на Португалия температурата достигна рекордните 46,3 градуса. Правителството обяви червена тревога в 16 от 18-те окръга на континента, като повече от сто общини са изложени на максимален риск от селски пожари. Португалският министър-председател Антониу Коста отмени планирано държавно посещение в Мозамбик, за да остане и да наблюдава пожарите.

Коста отдаде почит на Андре Сера, пилот на противопожарна служба, който загина в петък, когато самолетът му се разби, докато се бореше с пожар в Торе де Монкорво.

„Изправени сме пред почти безпрецедентна ситуация в метеорологично отношение“, заяви в събота Андре Фернандес, национален командир на гражданската защита.

Италия изпрати на Португалия два самолета за гасене на пожари в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС.

Испания

Около 30 отделни пожара бушуват на обширни територии в Испания, а температурите на някои места вече няколко дни надхвърлят 40 градуса.

По данни на Института за обществено здраве „Карлос III“ между 10 и 15 юли около 360 души са починали от силните горещини. Сред жертвите е и 60-годишен мъж, който е работил като чистач на улици в градския съвет на Мадрид, когато е припаднал в петък. Телесната му температура е била 41,6 градуса, когато е открит.

Испанският министър-председател Педро Санчес ще посети в понеделник региона Екстремадура в Западна Испания, където хората са евакуирани, за да избегнат пожарите.

Пламъците вече са унищожили около 14 000 хектара земя в цялата страна от Андалусия и Естремадура на юг и запад, през централните региони Кастилия-Ла Манча и Кастилия и Леон и в Мурсия и регион Валенсия на изток.

Изгоряла е почти половината от залесената територия на Сиера де ла Кулебра, планинска верига в северозападната част на Испания, което го прави най-големия пожар, регистриран в испанската история, като все още горят площи във Фигеруела де Ариба.

Близо до Коста дел Сол в Южна Испания, популярна туристическа дестинация, около 2300 души трябваше да избягат от горски пожар, който се разпространи в планинската верига Сиера де Михас.

Към горещините се прибавя и липсата на валежи, което означава, че тази сряда резервоарите в Испания са били на 44,4 % от общия си капацитет – според властите това е по-малко от средните 65,7 % за този период през последното десетилетие.

Италия

Река По, най-дългата река в Италия, достигна рекордно ниски нива на водата след месеци без обилни валежи. Простираща се от Алпите до Адриатическо море, тя е жизненоважен източник на вода, която се използва за пиене, напояване и производство на електроенергия. В региона Пиемонт в Северна Италия повече от 170 общини са издали или планират да издадат наредби за потреблението на вода, което означава забрана за всякакво използване на вода, освен за храна, битови нужди и здравеопазване. Всеки, който бъде хванат да използва вода за напояване на обществени или частни градини, за миене на дворове или автомобили, може да бъде глобен с до 500 евро.

Колебливото правителство на Италия обяви извънредно положение в голяма част от северната част на страната.

В събота епископ Енрико Солми отслужи литургия на брега на реката в знак на уважение към лично засегнатите семейства. Процесията завърши с благословия на водите и молитва за дъжд, какъвто не е имало повече от 200 дни.

Франция

Във Франция повече от 14 000 души бяха евакуирани от райони в югозападната част на страната, тъй като в департамента Жиронд бушуват горски пожари.

По данни на местните медии три големи пожара все още са активни, а до неделя са изгорели почти 11 000 хектара земя, където южният вятър, известен като мистрал, подхранва разпространението им. Метеорологичната служба обяви червена тревога за 15 департамента, разположени от Бретан до западното крайбрежие, и оранжева тревога за още 51 департамента, разположени от северозападната част на Франция до Лазурния бряг. „Ситуацията все още е много неблагоприятна“, заяви в неделя местната префектура на Жиронда.

Очакваше се температурите да достигнат 40 градуса в северозападния регион Бретан в неделя.

Френската депутатка от Зелените Мелани Вогел съобщи в Туитър, че е измерена температура на повърхността на почвата от 59 градуса в Испания и 48 градуса в Южна Франция. „Това не е просто лято“, написа тя. „Това е просто ад и съвсем скоро ще се превърне просто в края на човешкия живот, ако продължим с нашето бездействие по отношение на климата“.

Великобритания

Правителствени служители във Великобритания предупредиха, че страната трябва да се подготви за най-горещите дни в историята си в понеделник и вторник, като температурите ще достигнат рекордните 40 градуса. Метеорологичната служба издаде първата в историята червена тревога за изключителни горещини, което означава, че здравите хора, а не само уязвимите, могат да бъдат податливи на заболявания и смърт.

В събота се проведе извънредно заседание на кабинета – второто по този въпрос – за обсъждане на горещата вълна. Министърът на кабинета Кит Малтхаус заяви, че Обединеното кралство се стреми да гарантира, че разполага с „правилните извънредни мерки“, включително „подкрепа за училищата, здравните и аварийните служби, както и за големи събития и транспортните мрежи на Обединеното кралство“.

Говорителят на Метеорологичната служба Греъм Мадж призова хората, които имат уязвими роднини или съседи, „да се уверят, че са въвели подходящи мерки, защото ако прогнозата е такава, каквато смятаме, че ще бъде в червената предупредителна зона, тогава животът на хората е изложен на риск“.

Правителството предложи няколко действия, включително ограничаване на скоростта на железопътните линии в някои части на мрежата, за да се ограничат счупванията, и затваряне на училища в южната част на страната.

Текстът е на „Politico“, заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук