Повече от 1500 души излязоха на протест в македонската столица Скопие срещу обявеното споразумение между Гърция и Македония за промяна на конституционното име на страната, предаде местната информационна агенция МКД.
„Нашето име е нашата идентичност“, „Лажете, сушите, на Грците им го пушите“, „Едно име имаме – Македония“, „Македония бесите, на бесилка ще висите“, пишеше на част от плакатите, с които шестваше множеството.
Демонстрантите искаха оставка на премиера Зоран Заев и викаха „Бесилка, бесилка“ при всяко споменаване на името му.
Не се знае кой е организатор на протеста, но апели за участие имаше през целия ден в социалните мрежи. Сред събраните граждани няма нито един от опозиционните политици.
Припомняме, че на 12 юни премиерите на Македония и Гърция се споразумяха за новото име на западната ни съседка, слагайки край на почти 30 годишен спор, заради който Македония не можеше да кандидатства за членство в Европейския съюз и НАТО. Новото име ще е Република Северна Македония
Вчера (13 юни) премиерът Зоран Заев и външният министър на страната отидоха при президента Георге Иванов, за да го информират за постигнатото историческо споразумение, а той ги изгонил (според данните на местните медии). И в Гърция договорката не беше приета добре.
Договорът между Република Македония и Гърция за разрешаване на спора за името ще бъде подписан в събота, съобщи вчера лидерът на Демократическия съюз за интеграция /ДСИ/ Али Ахмети пред косовската телевизия Т7.
ДСИ е коалиционен партньор в правителството на Зоран Заев.
„Договорът ще бъде подписан от премиерите на Македония и Гърция – Зоран Заев и Алексис Ципрас. Това ще стане в присъствието на най-висшите ръководители на Европейския съюз /ЕС/“, подчерта Ахмети, но отказа да съобщи точното място на подписването на Договора.
Лидерът на ДСИ съобщи, че албанските партии приемат новото наименование на страната – Република Северна Македония.
В интервю за гръцката държавна телевизия ЕРТ премиерът на южната ни съседна Алексис Ципрас каза, че няма как да бъде забранено на съседите им „да се самоопределят като македонци”.
„Този договор не отнема правото на самоопределение. Подобно нещо ние не може да направим. Ние не може да им забраним те да се самоопределят като македонци“, каза гръцкият премиер и уточни, че използваният термин „македонци“ в Договора не се отнася за историята на гръцка Македония.
Ципрас каза, че „опозицията и в двете държави има еднакви позиции по отношение на споразумението за разрешаване на спора за името“.
„Коалиционният ни партньор Панос Каменос ми съобщи, че ще запази първоначалната си позиция и няма да подкрепи Договора, но няма да събори правителството”, каза още Алексис Ципрас.
Иначе и САЩ, и Европейският съюз – в това число и България – приветстваха споразумението между Гърция и Македония.