Maiki2

За пета поредна вечер майките излизат на протест с искане за оставката на вицепремиера Валери Симеонов. По традиция протестиращите се събраха в 17:30 пред триъгълника на властта – Президентство, Министерски съвет, Партиен дом. Шествието на майките се премести до централата на партия НФСБ, където за втори път тази седмица беше изразено недоволството срещу вицепремиера.

Исканията остават същите – окончателното приемане на пакета закони за хората с увреждания, както и оставка на вицепремиера по икономическата и социалната политика Валери Симеонов. Въпреки че днес Законът за хората с увреждания и Законът за личната помощ преминаха през първо четене в пленарна зала, протестите им продължават. С пълна сила остава и настояването им Симеонов да понесе политическа отговорност за думите си „кресливи жени“ с „уж болни деца“, които той изрече по техен адрес, макар и по-късно да поднесе извинение с обяснението, че не е правилно разбран. „Ние не искаме извинение, а оставка! Валери Симеонов няма място в управлението на страната“, категорични са майките.

С викове „Оставка“ и с интересни плакати с надписи „Вие сте на всеки километър, но ние сме един до друг“, „Ние сме вашите работодатели. Валери, уволнен си!“ протестиращите настояха Симеонов да напусне властта.

Най-голям интерес предизвика малко момче, което носеше надпис „Пич, подай оставка! Имам да пиша домашни“.

Майките се обявиха и против предложението на ГЕРБ начело на Националния съвет за хората с увреждания да остане социалният министър, а не ресорният вицепремиер, както предвижда текст в новия закон. Предложението на управляващите дойде след като се оказва, че това следва да бъде Валери Симеонов, за чиято оставка протестиращите майки настояват.

Тази сутрин протестиращите майки проследиха в парламента приемането на първо четене на Закона за хората с увреждания. Законопроектът е внесен от Министерски съвет и предвижда от 1 януари 2021 г. да се създаде Държавна агенция за хората с увреждания, която да изготвя индивидуалната оценка на потребностите и координиране на политиката за правата на хората с увреждания. Целта е единната структура да координира изпълнението на цялостната държавна политика в тази област.

Създава се и Съвет за наблюдение, който да гарантира защитата на правата и да извършва дейности по насърчаване, защита и наблюдение на прилагането на Конвенцията за правата на хората е увреждания.

Определят се още нови форми на подкрепа, идентифицирани чрез индивидуална оценка на потребностите. Новият подход при изготвяне на индивидуалната оценка предвижда тя да се извършва от специализирани отдели към дирекции „Социално подпомагане“. Специализираните отдели ще бъдат сформирани от квалифицирани експерти, обучени за работа с хора с увреждания.

На законово ниво се предвижда определянето на конкретните видове подкрепа, състояща се от два компонента – месечна финансова подкрепа, която компенсира разходите, както и целеви помощи съобразно вида на увреждането и в зависимост от потребностите на оценяваното лице.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук