Протестиращи се събраха за 51-ия антиправителствен протест в центъра на София в триъгълника на властта – между Министерски съвет, Партийния дом и Президентството.
Остават блокадите на трите възлови кръстовища в центъра – на пл. „Независимост“, при Софийския университет и Орлов мост. Исканията на протестиращите са непроменени – оставка на правителството на Бойко Борисов, както и на главния прокурор, предсрочни избори и служебен кабинет.
От днес в столицата действа нова организация на движението на градския транспорт в засегнатите от протеста участъци.
„2 септември идва, гответе се – бели дрехи или тениски с надписи „Мутри, вън”. По-важното е всеки да бъде готов, да говори сам със себе си, да си каже: мен не ме е страх. Да говори с хората около себе си и всички заедно да стигнем до извода, че нас не ни е страх – каза от сцената на протеста адв. Николай Хаджигенов – На 2 септември в 8 ч. сутринта ще обявим, че нас наистина не ни е страх и че е време те да си отиват сега и завинаги.“
„От 30 години съм на площадите и това е наше задължение – да бъдем граждани, да показваме нашата позиция“ – заяви от сцената музикантът Петър Писарски от група „Атлас” – Има хора от управляващите, които се правят, че не знаят защо сме тук. Тук сме, защото искаме оставка на правителството, на Гешев, ново служебно правителство, честни избори и нов парламент, който да формира следващо правителство, където няма да има толкова крадци. Уволнени сте, дами и господа некадърници.“
51-ви ден от протестите
Gepostet von Вестник Банкеръ am Freitag, 28. August 2020
Днес в Европейския парламент се проведе закрито заседание на мониторинговата група за върховенството на закона. На заседанието са били отправени сериозни критики към България. От българска страна участваха вицепремиерът по съдебната реформа и външен министър Екатерина Захариева, заместник- главният прокурор Красимира Филипова и заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова.
В заседанието участваха още представители на Венецианската комисия към Съвета на Европа и други европейски институции. Отбелязано е било, че ситуацията с печатните медии се влошава, както и, че те, както и телевизиите, са в ситуация на монопол, тъй като се владеят от един олигарх.