карантина, коронавирус

В Швеция хората спокойно си пият кафето на улицата. А по същото време в Испания хората едва могат да излязат от домовете си. Това са двете крайности в момента на територията на Европа. Почти всички държави предприеха строги санитарни мерки, за да се ограничи разпространението на коронавируса.

ДЕБАТИ.БГ събра информация за своите читатели: какви са мерките в развитите европейски държави, спрямо тези в България, и кога ще бъдат премахнати.

БЪЛГАРИЯ

На 13 март България обяви извънредно положение заради пандемията от коронавирус. Със заповед на здравния министър от тогава не работят: увеселителни и игрални зали, дискотеки, барове, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе сладкарници и големи търговски центрове тип МОЛ, с изключение на банковите и застрахователните офиси, хранителните магазини и аптеките в тях. На ресторанти и заведенията за бързо обслужване се разрешават доставки на адрес при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания. Всички останали магазини, които не фигурират в заповедта продължават да работят. Това означава, че отворени останаха всички фризьорски салони, магазините (за дрехи и обувки), зъболекарски кабинети.

Разходка по „Витошка“, въпреки препоръките за социална дистанция

Работи и градският транспорт, но с намалено работно време. Училищата и детски градини бяха затворени, като обучението на ученици се осъществява дистанционно, няма да работят до края на учебната година.

Забранени бяха всякакъв вид масови мероприятия, включително спортни, културно-развлекателни и научни (кина, театри, концерти, музеи, конференции, симпозиуми, спортни и СПА центрове, фитнес-зали и други). Препоръчано е хората да работят от домовете си, ако това е възможно.

София, карантина, коронавирус
Разходка на родители и деца в Южния парк

За кратко бяха затворени пазарите за зеленчуци на открито, но после бяха отворени, като санитарните мерки там бяха засилени.

На входовете и изходите на областните градове са поставени КПП-та. Забранява се напускането на градовете без основателна причина, като всеки гражданин трябва да представи декларация, в която да посочи причината за пътуването. Носенето на маски на публични места е задължително.

От 21 април бяха възобновени плановите детски консултации, основните задължителни имунизации, женските консултации, както и плановият прием в лечебните заведения.

паркове, карантина, коронавирус, забрана
полицията следи за спазването на реда в Борисовата градина

От 27 април се разрешава посещенията на градски паркове и градини на следните лица: – деца до 12 години, придружавани от родител/и или член/ове на  семейството, но не повече от двама възрастни, в часовия диапазон от 9,30 ч. до 18,30 ч. всеки ден; – собственици на кучета, но не повече от един, във времето до 9,30 ч. и след 18,30 ч., всеки ден.

паркове, карантина, коронавирус, забрана
ограничителни ленти в парковете

Посещенията на градски паркове и градини трябва да се осъществяват при стриктното спазване на  противоепидемичните мерки. Задължителни са носенето на предпазни маски, спазването на физическа дистанция от 2,5 метра, влизането в и излизане от парковете и градските градини през обозначените за целта места, както и придвижването по обозначените маршрути. Забранява се консумацията на алкохол на територията на парковете и градините. Гражданите трябва да избягват контакт с повърхности, в т.ч. сядане на пейки и тревни площи, както и да съблюдават всички противоепидемични мерки и указания на лицата, изпълняващи служебните си правомощия.

До отмяната на извънредното положение е в сила чл. 355 от Наказателния кодекс:

  • Който наруши наредба, правила или мерки, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до десет хиляди лева.
  • Ако деянието е извършено по време на епидемия, пандемия или извънредно положение, свързано със смъртни случаи, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от десет до петдесет хиляди лева.
Витоша, Витошка, разходка
Разходка по „Витошка“, въпреки че е забранено

Извънредното положение е в сила до 13 май. Но правителството обяви, че планира всички мерки, издадени от Кирил Ананиев да станат закон, а да се премахне думичката „извънредно”. Кога обаче България ще се върне към нормалността, ще могат ли българите да отидат на море и други подобни неща, които вълнуват хората, още не са ясни. Все пак министърът на туризма и главният здравен инспектор на България препоръчаха българите да не си отменят почивките. Вероятно обаче ще бъде забранено да почиваме извън страната, тъй като пътуването зад граница и към този момент е трудно. Все още обаче няма разписан план за излизане от карантината, както е в другите европейски държави.

ИТАЛИЯ

От 9 март Италия е под блокада или т.нар. „локдаун”. Повече от 60 милиона души бяха призовани да останат по домовете си. Училищата, университетите и бизнесите, които не са от първостепенно значение бяха затворени. Единствено банките, супермаркетите, аптеките и пощите работят. Пътуването из вътрешността на страната е забранено, изключение се прави, ако има медицинска причина.

Италия, карантина, мерки
Маските в Италия са задължителни

Хората имат право да напускат домовете си само по основателни причини: упражнения на открито (в близост до дома), за пазар, за да отидат на лекар. Всяко излизане от дома става с декларация, която се проверява от полицията. Всеки, който нарушава карантината го грозят глоби в размер на 400 до 3000 евро или 3 месеца затвор.

Италия, карантина, мерки
Строителните работници се върнаха на работа

Премиерът Джузепе Конте обяви три стъпки на премахване на ограниченията – от 4 май, от 18 май и от 1 юни. След 4 май хората ще имат право да излизат от домовете си, за да спортуват или да се разходят. Също от понеделник някои от заводите, строителни компании и търговци на едро започват да работят. От 18 май ще бъдат възобновени груповите тренировки на спортистите, но все още не е взето решение за възобновяване на футболния шампионат.

Италия, карантина, мерки
Улиците в Италия са празни

Музеите и книжарниците също ще могат да отворят врати. Салоните за красота, фризьорските салони и баровете и ресторантите ще трябва да изчакат до 1 юни. Доставките на храна за вкъщи ще бъдат възможни и по-рано. Училищата остават затворени до септември.

ИСПАНИЯ

Испанското правителство обяви извънредно положение на 14 март, блокирайки 46 милиона души. „Несъществените” магазини и училищата са затворени, както и хотелите, и туристическите забележителности. Испания затвори външните си граници. Хората могат да напускат дома си, за да отидат до магазина или аптеката. Упражненията на открито също са забранени, освен за собствениците на кучета.

Испания, карантина, коронавирус
Разходка по плажа в Испания по време на карантина, спазвайки дистанция

След 28 март мерките бяха затегнати още заради увеличения брой смъртни случаи. След 13 април бе позволено на строителните работници и заетите във фабриките да се върнат на работа.  Глобата за нарушение на карантината варира между 600 и 10 400 евро, а при повторно нарушение се удвоява.

Испания, карантина, коронавирус
Тренировъчна болница в Испания

Едва в неделя, след 6 седмици локдаун, по испанските улици се чу детски смях. Все пак обаче мерките остават в сила.

Испания, карантина, коронавирус
Децата в Испания вече могат да играя на улицата по един час на ден

Хората могат да излизат от дома си за един час на ден – между 9 сутринта и 9 вечерта, най-много на километър разстояние. Най-много три деца от домакинство могат да излязат за час да поиграят на въздух.

Испания, карантина, коронавирус
Разходките на домашни любимци не са забранени

Испания ще премине от строгото си блокиране поради вируса в четири фази до края на юни, заяви премиерът Педро Санчес във вторник. Според него Испания вече е влязла в подготвителна „нулева фаза“, която вероятно ще продължи до 11 май, когато първа фаза ще позволи на малки магазини, хотели, ресторанти и места за поклонение да се отварят ограничено при стриктно спазване на социалните норми за дистанциране.

Испания, карантина, коронавирус
Децата в Испания вече могат да играя на улицата по един час на ден

На 2 май Санчес ще въведе поредното облекчаване на ограниченията, заявявайки, че останалата част от населението ще бъде пусната за кратки разходки или за упражнения.  Всяка от четирите фази ще продължи не повече от две седмици и ще се оценява ежеседмично, каза премиерът, без да посочва фиксирани дати.

ФРАНЦИЯ

Френското правителство обяви строга национална карантина на 17 март, забранявайки всички публични събирания. Гражданите бяха призовани да останат по домовете си, освен ако не се налага да пазаруват или да извършват други важни задачи. Бяха затворени всички „несъществени” магазини и пазарите на открито. Напускането на дома става само с декларация. Спортът на открито е позволен веднъж дневно за 1 час. Семействата с деца имат право да се разхождат веднъж на ден, най-много на километър от дома. Разходките на домашни любимци също са разрешени, но най-много за час. Глобата за нарушителите на карантината е между 135 и 3 700 евро, както и 6 месеца затвор.

Франция, коронавирус
Хранителните магазини във Франция работят

По план мерките са в сила до 11 май. Премиерът Едуард Филип заяви, че оттогава ще започне поетапно облекчаване на мерките, но само ако броят на новозаразените с коронавирус е под 3000 на ден. Планът предвижда да бъдат отворени част от магазините. Училищата също ще заработят, като първо в клас ще се върнат децата от детските градини, а в гимназиите ще заработят от 18 май. Маските ще останат задължителни, при използване на градския транспорт или се ходи в магазина. 70% от парижкото метро също ще заработи, но ще се препоръча хората да продължат да работят от дома си.

Франция, коронавирус
Маските трябва да се почистват редовно

БЕЛГИЯ

Белгия е под карантина от 18 март. В страната живеят 11,4 милиона души, на които беше препоръчано да останат по домовете си. Разрешено е хората да посещават лекар, да си купуват храна или да ходят на работа. Всеки, който нарушава забраните за струпване и събиране на големи групи, особено на публични места (като паркове) могат да бъдат глобени. Разходките и кратките тренировки на открито са разрешени. Нарушителите се глобяват с 250 евро за първо нарушение и 350 – за второ.

Белгия, коронавирус, мерки
Лекари в Белгия помагат на заразено дете

Премиерът на страната обаче обяви план за постепенно излизане от карантината. Първият етап започва на 4 май – заработва публичният транспорт. Носенето на маски обаче остава задължително за лицата над 12 години. Всеки гражданин на Белгия ще получи безплатна маска за многократна употреба.

Белгия, коронавирус, мерки
Лекари и сестри от Белгия танцуват в коридора

Магазините остават затворени, с изключение на тези, при които няма пряк контакт между хората. Все пак напускането на дома ще остане забранено, освен основателна причина. Препоръчва се хората да работят от вкъщи. Вторият етап ще започне на 11 май – всички магазини ще могат да заработят, спазвайки санитарните мерки. Фризьорите ще могат да отворят на 18 май. Тогава и училищата ще отворят.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук