Владимир Путин
Снимка: БТА

Досегашният президент на Руската федерация Владимир Путин получи 85,13% от гласовете след обработката на 100% от протоколите на изборите за държавен глава. Тези данни бяха публикувани на уебсайта на руската Централна избирателна комисия, предаде БТА, цитирайки агенция ТАСС.

Брой на териториалните избирателни комисии е 128. Броят на териториалните избирателни комисии, които са предали информация е 128. Резултатът на Путин Владимир Владимирович е 85,13%“, се казва в изявлението.

Кандидатът от партия „Нов народ“ Владислав Даванков получи 6,65% от гласовете, Николай Харитонов от КПРФ – 3,84%, Леонид Слуцкий от ЛДПР – 2,83%. При дистанционното електронно гласуване Путин получи 89,1%, Даванков – 4,4%, Харитонов и Слуцки – съответно 3,3% и 3,2%.

При тези резултати Владимир Путин гарантирано побеждава на изборите и няма да има втори тур, посочва ТАСС. За победа на първи тур на президентските избори е необходимо кандидатът да получи над половината от гласовете на участвалите избиратели.

В Москва Путин побеждава с 89,1 процента, на второ място е Даванков с 4,4 процента, на трето и четвърто са съответно Харитонов и Слуцки с 3,3 процента и 3,2 процента.

Путин печели с огромна преднина и изборите в регионите на Донбас и Новорусия, съобщава ТАСС.

Владимир Путин печели 88,12 процента от гласовете в Херсонска област след обработка на 100 процента от протоколите, в Запорожка област – 92,83 процента, в Луганската народна република – 94,12 на сто, а в Донецка народна република – 95,23 на сто.

Въпреки заплахата от страна на Украйна, във всички региони избирателната активност беше над средната за Русия: в Новорусия тя надхвърли 80 процента, а в републиките на Донбас се доближи до 90 процента, посочва ТАСС.

Ако Путин на власт до 2036, той ще е управлявал по-дълго от мнозина от руските владетели

Владимир Путин е роден на 7 октомври 1952 година в Санкт Петербург. След кариера в КГБ и работа в Германия, той напуска тайните служби през 1991-ва и влиза в политиката. Става част от екипа на президента Борис Елцин, който го назначава за премиер през август 1999.

Впоследствие, в последния ден на 1999-та година, Борис Елцин го назначава за изпълняващ длъжността президент на Русия. По-малко от четири месеца по-късно Владимир Путин печели президентските избори и остава на поста две четири годишни мандата между 2000 и 2008.

Тогавашната Конституция на Русия не му дава право на три последователни мандата и Владимир Путин се връща на премиерския пост в периода 2008-2012.

За свой наследник като президент посочва своя приближен Дмитрий Медведев, който печели изборите през 2008.

Владимир Путин се връща в Кремъл като държавен глава през 2012 , като президентските мандати са удължени от 4 на 6 години. Печели изборите за поста и през 2018. През 2020-та година организира референдум за поправки в Коституцията от 1993-та. Промените са одобрени с вота на 1 юли, а на 4-ти същия месец влизат в сила с подпис на държавния глава. Една от тях му позволява да остане на президентския пост още два шестгодишни мандата след 2024. Така той може да управлява до 2036-та година. Тогава Владимир Путин ще бъде на 83 години.

Заедно с четири годишното прекъсване като премиер, смятано за формално, Владимир Путин е най-дълго управлявалият руски лидер след Йосиф Сталин за период от над един век. Сталин ръководи най-голямата страна в света близо 31 години. Към момента Путин е на държавното кормило около 25 години и още през 2017-та година задмина лидерския период на Леонид Брежнев, който беше начело около 17 години.

Ако остане на власт до 2036 -та година, Владимир Путин ще е управлявал около 36 години – с пет повече от Сталин.

Спрямо царския период от руската история сегашният лидер остава далече зад 50-те години на трона на Иван Грозни, както и зад Иван Трети и Петър Първи, управлявали по около 43 години. Към 2036-та година обаче управлението на Путин по продължителност ще надхвърли царуването на Екатерина Велика, останала на престола 34 години и 4 месеца между 1762 и 1796 г., пише БНТ.

Никарагуа, Венецуела, Куба и Боливия поздравиха Путин с победата. Германия и Великобритания не

Лидери и водещи политици на Никарагуа, Венецуела, Куба и Боливия поздравиха Владимир Путин с победата му на президентските избори в Русия.

Президентът на Никарагуа Даниел Ортега поздрави Путин за победата.

„В тези времена на нестабилност и насилие в свят, в който всички се нуждаем от мир, хармония и радост, ние празнуваме неговия триумф като принос към незаменимата стабилност на човечеството, за да продължи в най-добрите условия да създава бъдещето“, се казва в изявление на държавния глава на Никарагауа, публикувано в неделя на портала 19digital, съобщава ТАСС.

„Победата на Владимир Путин на президентските избори в Русия с голямата подкрепа на избирателите говори и за неговата победа във войната срещу колективния Запад“, заяви президентът на Венецуела Николас Мадуро, цитиран от ТАСС.

Ръководството на Куба поздравява Владимир Путин за победата му на президентските избори в Русия и се надява на засилване на връзките между страните в бъдеще, заяви министърът на външните работи на Куба Бруно Родригес Париля, цитиран от ТАСС.

Президентът на Боливия Луис Арсе поздрави руския си колега Владимир Путин с преизбирането му и нарече победата му потвърждение на единството на руския народ, предаде ТАСС.

„От Боливия изпращаме най-искрени поздравления на Владимир Путин, който беше преизбран за президент на Русия. Неговата уверена победа потвърждава единството на смелия руски народ около суверенитета и постоянното развитие“, написа Луис Арсе в социалната мрежа Екс.

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер няма да поздрави руския президент Владимир Путин за преизбирането му, предаде ДПА, като се позова на изявление на говорителката на Щайнмайер пред в. „Тагесшпигел“.

„Няма да има писмо до Путин“, е заявила говорителката Керстин Гамелин, цитирана от ДПА.

В публикация в неделя в социалната мрежа Екс президентът на Германия написа:

„Днес аз мисля за хората в Русия, които се борят за свобода и демокрация и които живеят в постоянна опасност от режима на Путин. Ние няма да забравим тези смели хора“.

Германското външно министерство заяви по-рано в същата социална мрежа: „Псевдоизборите в #Русия не са нито свободни, нито честни, а резултатът не изненадва никого. Управлението на Путин е авторитарно, той разчита на цензура, репресии и насилие“.

ДПА припомня, че на предишните президентски избори през 2018 г. Щайнмайер поздрави Путин.

Британският министър на външните работи Дейвид Камерън осъди изборите в Русия, на които президентът Владимир Путин засили хватката си върху властта, след като бе потисната всякаква реална опозиция, съобщава още ДПА.

Външният министър на Великобритания заяви, че „не така изглеждат свободните и честни избори“.

Независимото наблюдение на изборите беше изключително ограничено, като Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) не беше поканена да наблюдава тридневния вот, отбелязва агенцията.

Камерън написа в Екс: „Избирателните секции в Русия затвориха след незаконното провеждане на избори на украинска територия, липсата на избор за избирателите и липсата на независимо наблюдение от страна на ОССЕ. Не така изглеждат свободните и честни избори“.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук