В периода 2016-2020 година правителството на ГЕРБ започна политика по голямо сближаване между София и Москва. Това е процес, чиято цена плащаме в момента. Въпреки сегашната позиция на ГЕРБ, не бива да забравяме това. Това каза в интервю за ДЕБАТИ.бг евродепутатът Радан Кънев.
„2016 година след разрива между тогавашния Реформаторски блок, най-вече Демократи за силна България и след оставката на Христо Иванов, Борисов премина един курс на доста засилено сближаване с Путин и Кремъл. Това е периодът, в който започна и в крайна сметка завърши изграждането на газопровода „Турски поток”, който има много съществена роля за войната, която наблюдаваме в момента. Много хора предупреждаваха, че когато „Турски поток” бъде завършен и така Украйна бъде ефективно заобиколена като транзитна територия за пренос на руски газ, ще започне такова нападение. „
В същия контекст в този период имаше забавяне на процеса на превъоръжаване на българската армия с натовско оръжие, посочва Кънев.
„Имаше поредица от преследвания от страна на прокуратурата на откровено прозападни министри от тогавашното управление. Такива примери са Николай Ненчев и Даниел Митов имаше и други случаи без толкова ясна геополитическа насоченост. „
Евродепутатът посочва, че част от тази цялостна картина по отслабване на връзките между България и НАТО е и непродължаването на рамковия договор с НАТО от 2005 за съвместни бази и временно ротационно присъствие на натовски военни.
„Това отслабване сега трябва да компенсираме,защото сега националната ни сигурност е под съвсем нов тип заплаха. Боя се, трайна заплаха и ние трябва много по-пълноценно да използваме гаранциите, които НАТО ни дава и много по-активно да се държим като част от колективната управа на НАТО. Това пък е задача, която имаме непосредствено в момента.”
Как оценява действията на правителството в състояние на множество кризи, приключил ли е въпросът със спецпрокуратурата и какви са подобренията в новия План за развитие – четете ТУК цялото интервю.