Въпреки че досега президентът Румен Радев упорито се съпротивляваше на идеята България да изпрато оръжие на Украйна, днес той изненадващо смекчи тона и предложи да изпратим бронежилетки и каски за цивилните в Украйна. Това стана след срещата му с полския му колега Анджей Дуда в София.
Искам да призова българското правителство за разглеждане на възможността за изпращане на индивидуални защитни средства за цивилното население на Украйна – бронежилетки, каски и друго необходимо оборудване, особено в районите, където преобладава българско малцинство, подложено на обстрел.
Само преди няколко дни Радев заяви, че предоставянето на оръжие за Украйна е въвличане на България във войната.
„Ние трябва да бъдем солидарни с украинския народ и да помагаме с всичко, с което можем. Но който вземе решение за предоставяне на въоръжение и по този начин за въвличане на България във войната, трябва да може да се изправи пред обществото и да обясни какъв е рискът“, беше позицията му доскоро.
По думите му „руската агресия в Украйна поставя особено остро въпроса за нашата сигурност“.
„И тук ние, заедно с Полша, сме единни в усилията си за укрепване на източния фланг на Алианса. За създаване на необходимите условия за въвеждане в действие на плановете за степенуван отговор в зависимост от степента на заплахите. И формирането на многонационални бойни групи е само част от тези усилия“, каза Радев.
Радев, който беше командир на ВВС предупреди, че летателният ресурс на двигателите на МиГ-29 е ограничен за около година и има проблем с носенето на дежурства.
Радев беше категоричен, че България не може да бъде част от новата отбранителна концепция на Алианса, без реални и съвременни отбранителни способности. Той изтъкна, че само преди дни неговият колега Дуда е подписал Закон за отбрана на отечеството.
Преди седмица той отправи призив към Министерството на отбраната и към правителството „за неотложни мерки, срочни, така че да е ясно ще можем ли да поддържаме МиГ-29 в Руската федерация. Да се направи всичко възможно това да стане за българските самолети и екипажи. Ако това не е възможно, можем ли да го направим с друга съюзна държава. И ако това не е възможно да се търсят междинни решения с друга техника по друг начин, поне до 2030 година”.
Заявката дойде само часове след като Европейската комисия прие четвърти пакет от санкции срещу Русия заради военната ѝ инвазия в Украйна.
Повече за срещата – четете ТУК
Още вътрешнополитически новини – четете тук