Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд по повод разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс.
„Законността не е услуга, която правовата държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за нейното съществуване”, заявява държавният глава в мотивите си.
От президентската администрация информират тази сутрин, че Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъдат обявени за противоконституционни и за несъответстващи на международни договори отделни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (ЗИД АПК).
„Публичността на съдебните заседания е толкова съществен принцип на правораздаването, че е прогласен в чл. 121, ал. 3 от Конституцията. Правото на всеки човек на публично разглеждане на неговото дело е изрично посочено във Всеобщата декларация за правата на човека, в Международния пакт за граждански и политически права, в Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи. С предложените промени този основен принцип за публичност и прозрачност се превръща в изключение. Поради това § 55 ЗИД АПК, който въвежда принципа на закрити заседания по дела, подсъдни на тричленни състави на Върховния административен съд като втора инстанция, не съответства на Конституцията и на посочените международни договори”, пише в мотивите на президента.
Държавният глава оспорва въведените правила за родовата и местната подсъдност по административни дела.
Според него тези правила създават препятствия пред правораздаването за гражданите и организациите и не осигуряват по-лесен, по-бърз и по-евтин достъп до правосъдие. Поради това те не съответстват на принципа на правовата държава и на правото на защита.
В искането се подчертава, че видът и размерът на съдебните такси са част от гаранциите за достъп до правосъдие и за пълноценно реализиране на правото на защита.
„Размерите на таксите по § 57, 61 и 67 ЗИД АПК не са съобразени с чл. 60, ал.1 от Конституцията, тъй като не съответстват на социално-икономическите условия, на равнището на доходите и на инфлационните процеси в страната. При съпоставка на размера на простите такси до и след приемането на ЗИД АПК се установява, че увеличението им е 14 пъти за физически и юридически лица и 74 пъти за юридическите лица с нестопанска цел. Те ще затруднят обжалването на административните актове от гражданите и юридическите лица, а оттам и конституционно прогласеното право на защита”, каза още президентът.
И се допълва:
„Правото на оспорване на административен акт, както и правото на касационно оспорване на първоинстанционно съдебно решение, са средства за защита на гражданите и юридическите лица срещу порочен държавен юридически акт. Премахването на касационната инстанция в съдебните производства по административни дела отслабва тази защита, което е недопустимо, когато става въпрос за конституционно прогласени права. По тези съображения в искането се оспорва премахването на касационната инстанция в Закона за достъп до обществена информация, Закона за социалното подпомагане, Закона за семейните помощи за деца, Кодекса за социално осигуряване, Закона за правната помощ, Закона за опазване на земеделските земи и в Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс”.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА ПЪРВА ОБЯВИ, ЧЕ ЩЕ СЕЗИРА КС
Припомняме, че на 13 септември лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че партията ще сезира Конституционния съд заради Кодекса.
„Президентът Радев, „БСП за България“, други политически партии, извън парламента, над 50 граждански организации, експерти и юристи-конституционалисти, не сме съгласни с предложението, внесено от ГЕРБ, подкрепено от ОП и ДПС”, заяви Нинова.
И добави:
„Не сме съгласни по следните няколко основни предложения по закона, които смятаме, че ограничават гражданските права на хората. С тези предложения се обръща сегашният принцип на правовата държава, на конституционния ред. Заседанията, в които гражданите защитават правата си срещу актове на властта, която и да е, от която и да е партия, досега бяха открити. Сега това се обръща – принципът става закрити заседания, по изключения – открити”.
БСП не са съгласни и с увеличения размер на „простите и пропорционалните такси, когато хората искат да защитят свое гражданско право срещу акт на властта, която и да е тя”.
ПАРЛАМЕНТЪТ ОТХВЪРЛИ ВЕТОТО НА ПРЕЗИДЕНТА
Изявлението на Нинова дойде минути, след като народните представители отхвърлиха ветото на президента върху разпоредби от промените в Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Измененията бяха приети отново със 146 гласа „за“ и 69 „против“.
Само от „БСП за България“ подкрепиха аргументите на държавния глава и гласуваха против повторното приемане на промените.
Според депутата от ДПС Хамид Хамид аргументите във ветото не са нови.
„Ново обаче беше присъствието на гостите в правната комисия във вторник”, посочи той.
И добави:
„95 процента от гостите идваха за първи път по този законопроект, къде бяха близо две години, докато той се обсъждаше”, попита Хамид.
По думите му 90 процента от тези хора били представители на станалия известен „зелен октопод“, които генерирали огромни приходи от проекти, а говорели, че няма откъде да намеря 370 лева за такса за касационно обжалване.
МОТИВИТЕ ЗА ВЕТОТО
Президентът Румен Радев наложи вето върху 16 от разпоредбите в Административно-процесуалния кодекс.
Той се обяви против закритите съдебни заседания, премахването на втора инстанция при част от делата и драстичното увеличение на такси в касационното производство. С промените сумите се увеличават 14 пъти – за гражданите от 5 на 70 лв, а за юридическите лица – от 25 на 370 лв.
Според президента те не съответстват на доходите в България. Срещу поправките се обявиха 51 неправителствени организации, възражения имаше и от Върховния административен съд.